RAM Estetik AB
RAM Estetik AB har organisationsnummer 559391-8567 (5593918567)
Aktiebolag • Org.nr: 559391-8567
Om företaget
RAM Estetik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 57 procent till 144 914 kr räkenskapsåret 2025 (336 781 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RAM Estetik AB 144 914 kr och redovisade ett resultat på 7 559 kr. Rörelsemarginalen var 7,0 procent, över branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 84,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 652,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,0 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,6 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 84,7 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 652,9 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -57,0 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 709 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 39 av 46 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Västerås.
- Plats 3 365 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 5 115 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 237 894 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,3 procent | 34,5 procent | 7,0 procent |
| Vinstmarginal | 11,2 procent | 34,5 procent | 6,6 procent |
| Soliditet | 42,3 procent | 68,3 procent | 84,7 procent |
| Kassalikviditet | 173,3 procent | 315,6 procent | 652,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,1 procent | 66,9 procent | 5,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 46,2 procent | -57,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tussilagogatan 2072591 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Skönhetsklinik med injektioner och hårborttagning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 230 396 kr | 336 781 kr | 144 914 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 111 426 kr | 115 210 kr | 47 054 kr |
| Övriga externa kostnader | 68 004 kr | 101 335 kr | 83 775 kr |
| Personalkostnader | 25 000 kr | 4 000 kr | 4 000 kr |
| Rörelseresultat | 25 966 kr | 116 236 kr | 10 085 kr |
| Ränteintäkter | - | 32 kr | 30 kr |
| Räntekostnader | 73 kr | 84 kr | 527 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 25 893 kr | 116 184 kr | 9 588 kr |
| Skatt | 5 333 kr | 23 933 kr | 2 029 kr |
| Årets resultat | 20 560 kr | 92 251 kr | 7 559 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 107 734 kr | 201 727 kr | 171 660 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 000 kr | 4 375 kr | 3 593 kr |
| Kassa och bank | 104 734 kr | 197 352 kr | 168 067 kr |
| Summa tillgångar | 107 734 kr | 201 727 kr | 171 660 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 45 560 kr | 137 811 kr | 145 370 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 20 560 kr | 112 811 kr |
| Årets resultat | 20 560 kr | 92 251 kr | 7 559 kr |
| Kortfristiga skulder | 62 174 kr | 63 916 kr | 26 290 kr |
| Leverantörsskulder | - | 20 309 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 5 333 kr | 29 266 kr | 20 836 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 841 kr | 14 341 kr | 5 454 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 107 734 kr | 201 727 kr | 171 660 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet består i att tillhandahålla tjänster inom skönhetsvård.
Företrädare
- Raghad M (styrelseledamot)
Undertecknad i Västerås 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RAM Estetik AB för organisationsnummer?
RAM Estetik AB har organisationsnummer 559391-8567 (5593918567).
Var ligger RAM Estetik AB?
RAM Estetik AB har sin registrerade adress Tussilagogatan 20, 72591 Västerås.
Vilken bransch är RAM Estetik AB verksamt i?
RAM Estetik AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RAM Estetik AB?
RAM Estetik AB hade en nettoomsättning på 144 914 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-08-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.