Elmontage i Jämtland AB
Elmontage i Jämtland AB har organisationsnummer 559393-4325
Aktiebolag • Org.nr: 559393-4325
Om företaget
Elmontage i Jämtland AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Orrviken. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 1 procent till 1 831 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 850 000 kr föregående år).
Adress
Orrviken 13583294 Orrviken
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra elinstallationer, service och reparationer inom elektriska anläggningar, entreprenader i bygg- och anläggningsbranschen samt uthyrning av maskiner och personal inom el-, bygg- och anläggningsbranschen.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 301 482 kr | 1 598 267 kr | 1 850 230 kr | 1 830 667 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 9 kr | 13 kr | 10 kr |
| Övriga externa kostnader | 30 846 kr | 190 861 kr | 289 603 kr | 271 617 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 826 225 kr | 885 539 kr | 948 433 kr |
| Rörelseresultat | 155 131 kr | 146 175 kr | 131 939 kr | 40 891 kr |
| Ränteintäkter | 1 kr | 96 kr | 44 kr | 42 kr |
| Räntekostnader | - | 135 kr | 1 784 kr | 1 503 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 155 132 kr | 146 136 kr | 130 199 kr | 39 430 kr |
| Skatt | 32 214 kr | 31 909 kr | 28 788 kr | 9 760 kr |
| Årets resultat | 122 918 kr | 114 227 kr | 101 411 kr | 29 670 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 618 kr | 3 418 kr | 3 418 kr | 5 218 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 618 kr | 3 418 kr | 3 418 kr | 5 218 kr |
| Omsättningstillgångar | 270 695 kr | 387 129 kr | 505 123 kr | 403 016 kr |
| Kortfristiga fordringar | 208 066 kr | 100 702 kr | 134 936 kr | 197 160 kr |
| Kassa och bank | 62 629 kr | 286 427 kr | 370 187 kr | 205 856 kr |
| Summa tillgångar | 272 313 kr | 390 547 kr | 508 541 kr | 408 234 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 147 918 kr | 262 145 kr | 363 556 kr | 273 226 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 122 918 kr | 237 145 kr | 218 556 kr |
| Årets resultat | 122 918 kr | 114 227 kr | 101 411 kr | 29 670 kr |
| Kortfristiga skulder | 124 395 kr | 128 402 kr | 144 985 kr | 135 008 kr |
| Leverantörsskulder | 73 707 kr | 47 415 kr | 31 357 kr | 73 309 kr |
| Skatteskulder | 32 214 kr | 77 975 kr | 57 900 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 801 kr | 688 kr | 54 197 kr | 58 263 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 272 313 kr | 390 547 kr | 508 541 kr | 408 234 kr |
Företrädare
- Dennis S (verkställande direktör)
Undertecknad i Östersund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-08-23
- Status
- Verksam