
Gattino Beauty AB
Gattino Beauty AB har organisationsnummer 559394-7319 (5593947319)
Aktiebolag • Org.nr: 559394-7319
Om företaget
Gattino Beauty AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Helsingborg. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med konfektyrer. På Google Maps är verksamheten listad som nagelsalong. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,8 av 5 baserat på 129 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 17 procent till 2 364 934 kr räkenskapsåret 2025 (2 861 544 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gattino Beauty AB 2 364 934 kr och redovisade ett resultat på 20 625 kr. Rörelsemarginalen var 3,2 procent, under branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 29,6 procent, under branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 117,3 procent, under branschens median (median 192,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,2 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,8 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 29,6 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 117,3 procent | 192,2 procent | 96,9 procent till 352,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -17,4 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 182 000 kr | 722 000 kr | 479 000 kr till 1 093 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 304 000 kr | 354 000 kr | 163 000 kr till 505 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 285 av 2 160 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 6 av 48 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Helsingborg.
- Plats 920 av 4 489 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 8 301 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 72 429 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,0 procent | 4,0 procent | 3,2 procent |
| Vinstmarginal | 24,9 procent | 3,8 procent | 2,8 procent |
| Soliditet | 36,3 procent | 20,2 procent | 29,6 procent |
| Kassalikviditet | 230,2 procent | 141,1 procent | 117,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,3 procent | 8,9 procent | 7,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 33,7 procent | -17,4 procent |
| Omsättning per anställd | 2 140 000 kr | 954 000 kr | 1 182 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 343 000 kr | 423 000 kr | 304 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järnvägsgatan 2925224 Helsingborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Järnvägsgatan 29 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva skönhetsbehandlingar och försäljning av skönhetsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 139 861 kr | 2 861 544 kr | 2 364 934 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 46 540 kr | 12 368 kr | 38 400 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 387 784 kr | 253 133 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 148 822 kr | 1 020 894 kr | 1 369 683 kr |
| Personalkostnader | 343 036 kr | 1 269 186 kr | 607 362 kr |
| Avskrivningar | 46 352 kr | 81 491 kr | 96 656 kr |
| Rörelseresultat | 535 311 kr | 114 557 kr | 76 500 kr |
| Ränteintäkter | 49 kr | 28 kr | 350 kr |
| Räntekostnader | 2 866 kr | 4 759 kr | 10 520 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 532 494 kr | 109 826 kr | 66 330 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -70 465 kr | -21 031 kr |
| Skatt | 115 833 kr | 15 701 kr | 24 674 kr |
| Årets resultat | 416 661 kr | 23 660 kr | 20 625 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 319 953 kr | 418 458 kr | 361 004 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 241 828 kr | 340 333 kr | 280 679 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 78 125 kr | 78 125 kr | 80 325 kr |
| Omsättningstillgångar | 895 690 kr | 894 329 kr | 604 676 kr |
| Varulager | - | -31 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 90 212 kr | 348 378 kr | 253 249 kr |
| Kassa och bank | 805 478 kr | 545 982 kr | 351 427 kr |
| Summa tillgångar | 1 215 643 kr | 1 312 787 kr | 965 680 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 441 661 kr | 265 321 kr | 285 945 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 216 661 kr | 240 320 kr |
| Årets resultat | 416 661 kr | 23 660 kr | 20 625 kr |
| Obeskattade reserver | - | 70 465 kr | 91 496 kr |
| Kortfristiga skulder | 389 072 kr | 633 895 kr | 515 366 kr |
| Leverantörsskulder | 107 709 kr | 124 868 kr | 144 179 kr |
| Skatteskulder | 111 997 kr | 128 444 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 94 677 kr | 220 740 kr | 94 199 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 215 643 kr | 1 312 787 kr | 965 680 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva skönhetsbehandlingar och försäljning av skönhetsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Thi Lan Huong N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gattino Beauty AB för organisationsnummer?
Gattino Beauty AB har organisationsnummer 559394-7319 (5593947319).
Var ligger Gattino Beauty AB?
Gattino Beauty AB har sin registrerade adress Järnvägsgatan 29, 25224 Helsingborg.
Vilken bransch är Gattino Beauty AB verksamt i?
Gattino Beauty AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gattino Beauty AB?
Gattino Beauty AB hade en nettoomsättning på 2 364 934 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gattino Beauty AB?
Gattino Beauty AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-08-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.