7 degrees AB
7 degrees AB har organisationsnummer 559395-2749 (5593952749)
Aktiebolag • Org.nr: 559395-2749
Om företaget
7 degrees AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96990). Sidoverksamheter inkluderar restaurangverksamhet, detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder och detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 741 375 kr räkenskapsåret 2025 (564 590 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte 7 degrees AB 741 375 kr och redovisade ett resultat på -78 970 kr. Rörelsemarginalen var -10,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,0 procent). Soliditeten var -329,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var -0,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 203,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,7 procent | 4,0 procent | -2,7 procent till 16,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,7 procent | 4,0 procent | -3,1 procent till 16,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -329,5 procent | 53,3 procent | 24,8 procent till 77,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | -0,2 procent | 203,1 procent | 107,4 procent till 417,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 31,3 procent | 0,7 procent | -19,1 procent till 15,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 741 000 kr | 565 000 kr | 316 000 kr till 901 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 83 000 kr | 342 000 kr | 170 000 kr till 495 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 535 av 1 472 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster.
- Plats 119 av 313 aktiebolag inom diverse övriga konsumenttjänster med säte i Stockholm.
- Plats 30 979 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 55 596 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 167 284 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -70,6 procent | -20,4 procent | -10,7 procent |
| Vinstmarginal | -70,8 procent | -20,5 procent | -10,7 procent |
| Soliditet | -106,0 procent | -157,0 procent | -329,5 procent |
| Kassalikviditet | 0,6 procent | 1,4 procent | -0,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 46,6 procent | 31,3 procent |
| Omsättning per anställd | 385 000 kr | 565 000 kr | 741 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 22 000 kr | 17 000 kr | 83 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Husarvikstorget 811547 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva en tatueringsstudio. Kommer hyra ut tatueringsstationer till olika artister som kommer att arbeta i tatueringsstudion. Kommer även bedriva ett mindre café i studion, där försäljning av kaffe, dryck & fika sker. Utöver det kommer det säljas kläder med företagets logga på.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 385 004 kr | 564 590 kr | 741 375 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 141 430 kr | 149 045 kr | 114 882 kr |
| Övriga externa kostnader | 488 071 kr | 475 963 kr | 572 788 kr |
| Personalkostnader | 22 167 kr | 17 473 kr | 83 209 kr |
| Avskrivningar | 29 417 kr | 30 313 kr | 46 878 kr |
| Rörelseresultat | -271 847 kr | -115 223 kr | -78 975 kr |
| Ränteintäkter | - | -17 kr | 10 kr |
| Räntekostnader | 728 kr | 666 kr | 5 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -272 575 kr | -115 906 kr | -78 970 kr |
| Årets resultat | -272 575 kr | -115 906 kr | -78 970 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 207 465 kr | 208 252 kr | 120 341 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 120 465 kr | 121 252 kr | 83 341 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 87 000 kr | 87 000 kr | 37 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 26 046 kr | 23 232 kr | 13 957 kr |
| Varulager | 24 234 kr | 17 215 kr | 14 622 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 4 644 kr | -15 358 kr |
| Kassa och bank | 1 812 kr | 1 373 kr | 14 693 kr |
| Summa tillgångar | 233 511 kr | 231 484 kr | 134 298 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | -247 575 kr | -363 481 kr | -442 450 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -272 575 kr | -388 480 kr |
| Årets resultat | -272 575 kr | -115 906 kr | -78 970 kr |
| Kortfristiga skulder | 323 586 kr | 427 465 kr | 409 248 kr |
| Leverantörsskulder | 23 034 kr | 19 671 kr | 43 747 kr |
| Skatteskulder | -8 008 kr | -6 412 kr | -6 412 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 310 402 kr | 416 451 kr | 373 954 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 233 511 kr | 231 484 kr | 134 298 kr |
Ur årsredovisningen
7 degrees AB är en tatueringsstudio, där vi även har en mindre bar & café i samma lokal. Vi hyr ut tatueringsstolar till tatueringsartister, både månadsvis och veckovis. Vi säljer även kaffe, mat och dryck. Utöver det så säljer vi även eftervårdsprodukter för tatuering, samt kläder med olika tryck på.
Företrädare
- Nikola B (styrelseordförande)
- Jan Kjell A (styrelsesuppleant)
- Justus C M Vidic J (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 7 degrees AB för organisationsnummer?
7 degrees AB har organisationsnummer 559395-2749 (5593952749).
Var ligger 7 degrees AB?
7 degrees AB har sin registrerade adress Husarvikstorget 8, 11547 Stockholm.
Vilken bransch är 7 degrees AB verksamt i?
7 degrees AB är registrerat i branschen diverse övriga konsumenttjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 7 degrees AB?
7 degrees AB hade en nettoomsättning på 741 375 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har 7 degrees AB?
7 degrees AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-09-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.