BMY Luxury AB
BMY Luxury AB har organisationsnummer 559397-3224 (5593973224)
Aktiebolag • Org.nr: 559397-3224
Om företaget
BMY Luxury AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med övriga begagnade varor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 61 procent till 129 303 kr räkenskapsåret 2025 (332 477 kr föregående år).
Efterfrågan på lyxvaror har minskat eftersom kunderna är mer försiktiga med sina inköp
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BMY Luxury AB 129 303 kr och redovisade ett resultat på -12 707 kr. Rörelsemarginalen var -10,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 57,1 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 30,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,0 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -9,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 57,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 30,6 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -17,4 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -61,1 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 151 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 541 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 44 964 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 80 123 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 240 864 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -25,6 procent | 19,0 procent | -10,0 procent |
| Vinstmarginal | -25,6 procent | 19,1 procent | -9,8 procent |
| Soliditet | 27,8 procent | 45,9 procent | 57,1 procent |
| Kassalikviditet | 109,2 procent | 160,1 procent | 30,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -219,9 procent | 70,9 procent | -17,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 54,6 procent | -61,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mäldgatan 8c/o C/o Anuthida Sirilar
17741 Järfälla
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Mäldgatan 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva postorderhandel och detaljhandel på internet av nya och begagnade handväskor och accessoarer. Förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 215 081 kr | 332 477 kr | 129 303 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 2 880 kr |
| Övriga externa kostnader | 30 961 kr | 47 145 kr | 26 867 kr |
| Rörelseresultat | -54 990 kr | 63 092 kr | -12 884 kr |
| Ränteintäkter | 6 kr | 382 kr | 177 kr |
| Räntekostnader | 10 kr | 73 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -54 994 kr | 63 401 kr | -12 707 kr |
| Skatt | - | 2 492 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -54 994 kr | 60 909 kr | -12 707 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 89 844 kr | 187 278 kr | 128 156 kr |
| Varulager | 19 050 kr | 25 000 kr | 111 338 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 540 kr | 107 596 kr | 76 kr |
| Kassa och bank | 52 254 kr | 54 682 kr | 16 742 kr |
| Summa tillgångar | 89 844 kr | 187 278 kr | 128 156 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 25 006 kr | 85 915 kr | 73 208 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 55 000 kr | 6 kr | 60 915 kr |
| Årets resultat | -54 994 kr | 60 909 kr | -12 707 kr |
| Kortfristiga skulder | 64 838 kr | 101 363 kr | 54 948 kr |
| Skatteskulder | - | 2 492 kr | 2 492 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 301 kr | 88 447 kr | 31 341 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 89 844 kr | 187 278 kr | 128 156 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom postorderhandel och detaljhandel på internet av nya och begagnade handväskor och accessoarer. Företaget har sitt säte i Stockholm
Företrädare
- Anuthida S (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BMY Luxury AB för organisationsnummer?
BMY Luxury AB har organisationsnummer 559397-3224 (5593973224).
Var ligger BMY Luxury AB?
BMY Luxury AB har sin registrerade adress Mäldgatan 8, 17741 Järfälla.
Vilken bransch är BMY Luxury AB verksamt i?
BMY Luxury AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BMY Luxury AB?
BMY Luxury AB hade en nettoomsättning på 129 303 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-09-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.