
Veterinärkliniken i Djurås AB
Veterinärkliniken i Djurås AB har organisationsnummer 559397-6953 (5593976953)
Aktiebolag • Org.nr: 559397-6953
Om företaget
Veterinärkliniken i Djurås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Djurås. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som veterinärverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 75000). På Google Maps är verksamheten listad som veterinär. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,8 av 5 baserat på 68 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 13 procent till 11 463 000 kr räkenskapsåret 2025 (10 132 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Veterinärkliniken i Djurås AB 11 463 000 kr och redovisade ett resultat på 359 986 kr. Rörelsemarginalen var 4,0 procent, under branschens median (median 13,0 procent). Soliditeten var 32,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,8 procent). Kassalikviditeten var 115,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 244,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 13,0 procent | 3,6 procent till 27,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,9 procent | 13,3 procent | 3,4 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 32,2 procent | 52,8 procent | 32,2 procent till 74,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 115,5 procent | 244,5 procent | 131,7 procent till 445,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 29,5 procent | 30,7 procent | 6,5 procent till 57,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,1 procent | 3,1 procent | -10,4 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 866 000 kr | 1 303 000 kr | 815 000 kr till 1 776 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 544 000 kr | 639 000 kr | 374 000 kr till 807 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 31 av 545 aktiebolag inom veterinärverksamhet.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom veterinärverksamhet med säte i Gagnef.
- Plats 18 av 298 aktiebolag med säte i Gagnef.
- Plats 506 av 8 226 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 17 075 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,5 procent | 6,4 procent | 4,0 procent |
| Vinstmarginal | 6,7 procent | 6,4 procent | 3,9 procent |
| Soliditet | 11,1 procent | 18,2 procent | 32,2 procent |
| Kassalikviditet | 66,3 procent | 88,5 procent | 115,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,1 procent | 54,7 procent | 29,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 19,0 procent | 13,1 procent |
| Omsättning per anställd | 2 838 000 kr | 2 895 000 kr | 2 866 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 380 000 kr | 396 000 kr | 544 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Centrumvägen 3c/o Veterinärkliniken Djurås
78561 Djurås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Centrumvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska erbjuda veterinärmedicinska tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 75000VeterinärverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 513 402 kr | 10 132 332 kr | 11 463 402 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 20 066 kr | 15 293 kr | 24 048 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 937 008 kr | 1 266 967 kr | 2 170 348 kr |
| Personalkostnader | 1 138 865 kr | 1 387 208 kr | 2 176 424 kr |
| Avskrivningar | 233 262 kr | 267 346 kr | 278 029 kr |
| Rörelseresultat | 635 505 kr | 649 286 kr | 462 427 kr |
| Ränteintäkter | 4 599 kr | 15 285 kr | 2 947 kr |
| Räntekostnader | 72 093 kr | 18 647 kr | 19 995 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 568 011 kr | 645 924 kr | 445 379 kr |
| Bokslutsdispositioner | -140 000 kr | -47 000 kr | 16 000 kr |
| Skatt | 89 043 kr | 129 227 kr | 101 393 kr |
| Årets resultat | 338 968 kr | 469 697 kr | 359 986 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 140 028 kr | 921 682 kr | 783 653 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 140 028 kr | 921 682 kr | 783 653 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 377 253 kr | 3 807 617 kr | 2 996 334 kr |
| Varulager | 396 810 kr | 548 357 kr | 632 002 kr |
| Kortfristiga fordringar | 112 492 kr | 626 770 kr | 276 637 kr |
| Kassa och bank | 1 867 951 kr | 2 632 490 kr | 2 087 695 kr |
| Summa tillgångar | 3 517 281 kr | 4 729 299 kr | 3 779 987 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 388 968 kr | 858 665 kr | 1 218 650 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 338 968 kr | 808 664 kr |
| Årets resultat | 338 968 kr | 469 697 kr | 359 986 kr |
| Obeskattade reserver | 140 000 kr | 187 000 kr | 171 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 988 313 kr | 3 683 634 kr | 2 046 837 kr |
| Leverantörsskulder | 1 095 283 kr | 313 829 kr | 340 924 kr |
| Skatteskulder | 76 863 kr | 198 996 kr | 149 414 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 195 393 kr | 43 632 kr | 339 674 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 517 281 kr | 4 729 299 kr | 3 779 987 kr |
Företrädare
- Victoria V (ordförande)
- Erik G
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Veterinärkliniken i Djurås AB för organisationsnummer?
Veterinärkliniken i Djurås AB har organisationsnummer 559397-6953 (5593976953).
Var ligger Veterinärkliniken i Djurås AB?
Veterinärkliniken i Djurås AB har sin registrerade adress Centrumvägen 3, 78561 Djurås.
Vilken bransch är Veterinärkliniken i Djurås AB verksamt i?
Veterinärkliniken i Djurås AB är registrerat i branschen veterinärverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Veterinärkliniken i Djurås AB?
Veterinärkliniken i Djurås AB hade en nettoomsättning på 11 463 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Veterinärkliniken i Djurås AB?
Veterinärkliniken i Djurås AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gagnef
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-09-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.