Carfix i stockholm AB
Carfix i stockholm AB har organisationsnummer 559398-0922 (5593980922)
Aktiebolag • Org.nr: 559398-0922
Provisionshandel med motorfordon, och reservdelar och tillbehör till motorfordonJordbro
Om företaget
Carfix i stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jordbro. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som provisionshandel med motorfordon, och reservdelar och tillbehör till motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46181). Sidoverksamheter inkluderar allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar och logistikverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 213 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 172 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Carfix i stockholm AB 1 213 000 kr och redovisade ett resultat på 25 000 kr. Rörelsemarginalen var 2,4 procent, under branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 66,1 procent, över branschens median (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 440,0 procent, över branschens median (median 156,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,4 procent | 5,2 procent | 1,6 procent till 12,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,6 procent | 5,3 procent | 1,6 procent till 12,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 66,1 procent | 54,5 procent | 23,7 procent till 84,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 440,0 procent | 156,3 procent | 87,5 procent till 446,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 procent | 12,3 procent | -7,1 procent till 29,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,5 procent | -1,2 procent | -28,1 procent till 22,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 23 av 54 aktiebolag inom provisionshandel med motorfordon, och reservdelar och tillbehör till motorfordon.
- Plats 1 121 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 42 583 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 129 031 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 63,7 procent | 23,8 procent | 2,4 procent |
| Vinstmarginal | 63,7 procent | 23,8 procent | 2,6 procent |
| Soliditet | 46,3 procent | 58,0 procent | 66,1 procent |
| Kassalikviditet | 282,5 procent | 357,1 procent | 440,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,8 procent | 35,0 procent | 3,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 18,3 procent | 3,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Cementvägen 3113650 Jordbro
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Cementvägen 31 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Vi underhåller bilar och lätta lastbilar åt privata och företagskunder: -Service och bilreparationer -Däckservice och förvaring -Plåt och lackverkstad -Försäljning av bildelar och material.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 990 876 kr | 1 172 000 kr | 1 213 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 500 kr | 72 000 kr | 12 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 321 230 kr | 655 000 kr | 802 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 44 196 kr | 310 000 kr | 381 000 kr |
| Avskrivningar | - | - | 13 000 kr |
| Rörelseresultat | 630 950 kr | 279 000 kr | 29 000 kr |
| Ränteintäkter | 19 kr | 0 kr | 8 000 kr |
| Räntekostnader | 74 kr | 0 kr | 4 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 630 895 kr | 279 000 kr | 32 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | -157 864 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatt | 97 559 kr | 64 000 kr | 8 000 kr |
| Årets resultat | 375 472 kr | 215 000 kr | 25 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 220 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 20 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 864 204 kr | 1 060 000 kr | 748 000 kr |
| Varulager | - | 35 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 293 161 kr | 33 000 kr | 317 000 kr |
| Kassa och bank | 571 043 kr | 993 000 kr | 431 000 kr |
| Summa tillgångar | 864 204 kr | 1 060 000 kr | 968 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 400 472 kr | 615 000 kr | 640 000 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 375 000 kr | 590 000 kr |
| Årets resultat | 375 472 kr | 215 000 kr | 25 000 kr |
| Obeskattade reserver | 157 864 kr | 158 000 kr | 158 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 305 868 kr | 287 000 kr | 170 000 kr |
| Leverantörsskulder | 32 022 kr | 38 000 kr | 29 000 kr |
| Skatteskulder | 97 559 kr | 161 000 kr | 72 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 162 287 kr | 78 000 kr | 20 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 864 204 kr | 1 060 000 kr | 968 000 kr |
Ur årsredovisningen
Vi underhåller bilar och lätta lastbilar åt privata och företagskunder: -Service och bilreparationer -Däckservice och förvaring -Plåt och lackverkstad -Försäljning av bildelar och material.Bolaget har sitt säte i Haninge.
Företrädare
- Marko D (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Carfix i stockholm AB för organisationsnummer?
Carfix i stockholm AB har organisationsnummer 559398-0922 (5593980922).
Var ligger Carfix i stockholm AB?
Carfix i stockholm AB har sin registrerade adress Cementvägen 31, 13650 Jordbro.
Vilken bransch är Carfix i stockholm AB verksamt i?
Carfix i stockholm AB är registrerat i branschen provisionshandel med motorfordon, och reservdelar och tillbehör till motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Carfix i stockholm AB?
Carfix i stockholm AB hade en nettoomsättning på 1 213 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-09-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.