A & T Dalarna AB
A & T Dalarna AB har organisationsnummer 559398-4411 (5593984411)
Aktiebolag • Org.nr: 559398-4411
Om företaget
A & T Dalarna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Smedjebacken. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). Sidoverksamheter inkluderar drivning och personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 25 procent till 807 248 kr räkenskapsåret 2025 (1 081 259 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte A & T Dalarna AB 807 248 kr och redovisade ett resultat på 88 337 kr. Rörelsemarginalen var 20,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,2 procent). Soliditeten var 63,4 procent, över branschens median (median 53,8 procent). Kassalikviditeten var 293,7 procent, över branschens median (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,3 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 20,2 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 63,4 procent | 53,8 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 293,7 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 439,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 21,4 procent | 20,6 procent | 0,3 procent till 49,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -25,3 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 182 av 4 753 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 4 av 8 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Smedjebacken.
- Plats 138 av 263 aktiebolag med säte i Smedjebacken.
- Plats 4 411 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 161 547 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,6 procent | 28,8 procent | 20,3 procent |
| Vinstmarginal | 16,6 procent | 28,8 procent | 20,2 procent |
| Soliditet | 50,0 procent | 59,5 procent | 63,4 procent |
| Kassalikviditet | 267,0 procent | 471,2 procent | 293,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,0 procent | 57,3 procent | 21,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 21,8 procent | -25,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gunnarsvägen 3977734 Smedjebacken
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer utföra tjänster inom skog- och trädgårdsverksamhet såsom trädfällning och beskärning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även bedriva uthyrning av personal. Bolaget kommer även utföra tjänster inom el- och solcellsinstallationer samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 887 710 kr | 1 081 259 kr | 807 248 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 24 700 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 586 095 kr | 602 636 kr | 285 508 kr |
| Övriga externa kostnader | 135 108 kr | 182 005 kr | 241 848 kr |
| Personalkostnader | 19 568 kr | 5 034 kr | 49 818 kr |
| Avskrivningar | - | 4 417 kr | 66 134 kr |
| Rörelseresultat | 146 939 kr | 311 867 kr | 163 940 kr |
| Ränteintäkter | 8 kr | 183 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | 639 kr | 548 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 146 947 kr | 311 411 kr | 163 392 kr |
| Bokslutsdispositioner | -35 000 kr | -75 000 kr | -45 000 kr |
| Skatt | 23 197 kr | 50 080 kr | 30 055 kr |
| Årets resultat | 88 750 kr | 186 331 kr | 88 337 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 22 083 kr | 405 917 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 22 083 kr | 405 917 kr |
| Omsättningstillgångar | 277 774 kr | 524 250 kr | 246 374 kr |
| Kortfristiga fordringar | 64 492 kr | 22 181 kr | 149 503 kr |
| Kassa och bank | 213 282 kr | 502 069 kr | 96 871 kr |
| Summa tillgångar | 277 774 kr | 546 333 kr | 652 291 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 138 750 kr | 325 081 kr | 413 418 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 88 750 kr | 275 081 kr |
| Årets resultat | 88 750 kr | 186 331 kr | 88 337 kr |
| Obeskattade reserver | 35 000 kr | 110 000 kr | 155 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 104 024 kr | 111 252 kr | 83 873 kr |
| Leverantörsskulder | - | 11 175 kr | 18 020 kr |
| Skatteskulder | 8 217 kr | 41 696 kr | 41 340 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 85 807 kr | 48 381 kr | 14 513 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 277 774 kr | 546 333 kr | 652 291 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget kommer utföra tjänster inom skog- och trädgårdsverksamhet såsom trädfällning och beskärning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även bedriva uthyrning av personal. Bolaget kommer även utföra tjänster inom el- och solcellsinstallationer samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Andreas E (ordförande och verkställande direktör)
- Tony E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har A & T Dalarna AB för organisationsnummer?
A & T Dalarna AB har organisationsnummer 559398-4411 (5593984411).
Var ligger A & T Dalarna AB?
A & T Dalarna AB har sin registrerade adress Gunnarsvägen 39, 77734 Smedjebacken.
Vilken bransch är A & T Dalarna AB verksamt i?
A & T Dalarna AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter A & T Dalarna AB?
A & T Dalarna AB hade en nettoomsättning på 807 248 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Smedjebacken
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.