STALLEN AB
STALLEN AB har organisationsnummer 559398-5962 (5593985962)
Aktiebolag • Org.nr: 559398-5962
Om företaget
STALLEN AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47272). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med tobaksvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte STALLEN AB 1 144 000 kr och redovisade ett resultat på -52 499 kr. Rörelsemarginalen var -2,2 procent, under branschens median (median 2,3 procent). Soliditeten var 2,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 41,3 procent). Kassalikviditeten var 14,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 139,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,2 procent | 2,3 procent | -3,4 procent till 9,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -4,6 procent | 1,9 procent | -3,7 procent till 8,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 2,9 procent | 41,3 procent | 15,7 procent till 67,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 14,7 procent | 139,7 procent | 67,2 procent till 308,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -219,8 procent | 3,9 procent | -24,2 procent till 30,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 572 000 kr | 1 343 000 kr | 728 000 kr till 2 013 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 171 000 kr | 385 000 kr | 196 000 kr till 532 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 129 av 227 aktiebolag inom detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost.
- Plats 3 av 5 aktiebolag inom detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost med säte i Örebro.
- Plats 1 682 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 2 894 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 133 954 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -2,2 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -4,6 procent |
| Soliditet | 53,3 procent | 91,0 procent | 2,9 procent |
| Kassalikviditet | 214,0 procent | 1108,8 procent | 14,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -62,1 procent | -78,3 procent | -219,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 572 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 171 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Landbotorpsallen 38A70226 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva kiosk och livsmedel.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 1 144 261 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 105 094 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 900 kr | 12 435 kr | 236 287 kr |
| Personalkostnader | - | - | 342 074 kr |
| Avskrivningar | - | - | 69 918 kr |
| Rörelseresultat | -9 900 kr | -12 435 kr | -25 164 kr |
| Ränteintäkter | 445 kr | 394 kr | 27 kr |
| Räntekostnader | 120 kr | 0 kr | 27 362 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -9 575 kr | -12 041 kr | -52 499 kr |
| Årets resultat | -9 575 kr | -12 041 kr | -52 499 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 480 082 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 43 644 kr |
| Omsättningstillgångar | 28 950 kr | 16 909 kr | 345 937 kr |
| Varulager | - | - | 288 010 kr |
| Kortfristiga fordringar | 28 175 kr | 10 934 kr | 36 572 kr |
| Kassa och bank | 775 kr | 5 975 kr | 21 355 kr |
| Summa tillgångar | 28 950 kr | 16 909 kr | 826 019 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 15 425 kr | 15 384 kr | 23 885 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 2 425 kr | 51 384 kr |
| Årets resultat | -9 575 kr | -12 041 kr | -52 499 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 525 kr | 1 525 kr | 392 967 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 53 714 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 525 kr | 1 525 kr | 229 253 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 28 950 kr | 16 909 kr | 826 019 kr |
Företrädare
- Chanet S
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har STALLEN AB för organisationsnummer?
STALLEN AB har organisationsnummer 559398-5962 (5593985962).
Var ligger STALLEN AB?
STALLEN AB har sin registrerade adress Landbotorpsallen 38A, 70226 Örebro.
Vilken bransch är STALLEN AB verksamt i?
STALLEN AB är registrerat i branschen detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter STALLEN AB?
STALLEN AB hade en nettoomsättning på 1 144 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har STALLEN AB?
STALLEN AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-09-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.