AUTOMAW AB
AUTOMAW AB har organisationsnummer 559399-7637 (5593997637)
Aktiebolag • Org.nr: 559399-7637
Om företaget
AUTOMAW AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Härryda. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 5 557 326 kr räkenskapsåret 2025 (5 189 424 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AUTOMAW AB 5 557 326 kr och redovisade ett resultat på -245 353 kr. Rörelsemarginalen var -4,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 3,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 109,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,2 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,4 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 3,9 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 109,1 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -514,0 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 7,1 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 111 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 549 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 237 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 3 av 40 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Härryda.
- Plats 88 av 1 256 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 5 979 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 33 530 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,8 procent | 2,7 procent | -4,2 procent |
| Vinstmarginal | 3,9 procent | 2,5 procent | -4,4 procent |
| Soliditet | 21,3 procent | 16,1 procent | 3,9 procent |
| Kassalikviditet | 105,9 procent | 113,9 procent | 109,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 procent | 33,9 procent | -514,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 124,0 procent | 7,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 931 000 kr | 1 730 000 kr | 1 111 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 645 000 kr | 729 000 kr | 549 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Härsjödammsvägen 6c/o c/o Luca Blom Pierri
43892 Härryda
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Härsjödammsvägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver verksamhet som innefattar, styrning och övervakning av fastighetsautomation samt industriell processautomation. Företaget tillhandahåller försäljning av produkter och tjänster så som programmering, kvalitetskontroller och konsulttjänster till företag inom tillverkningsindustrin där maskiner med styrsystem tillverkas.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 316 696 kr | 5 189 424 kr | 5 557 326 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 349 kr | 61 511 kr | 160 829 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 861 024 kr | 2 000 507 kr | 1 967 088 kr |
| Övriga externa kostnader | 591 657 kr | 886 202 kr | 1 166 480 kr |
| Personalkostnader | 773 650 kr | 2 188 289 kr | 2 745 763 kr |
| Avskrivningar | 1 646 kr | 36 553 kr | 46 543 kr |
| Rörelseresultat | 89 068 kr | 139 384 kr | -232 589 kr |
| Ränteintäkter | 500 kr | 349 kr | 46 kr |
| Räntekostnader | 8 kr | 8 398 kr | 12 810 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 89 560 kr | 131 335 kr | -245 353 kr |
| Skatt | 20 919 kr | 31 892 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 68 641 kr | 99 443 kr | -245 353 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 31 268 kr | 194 515 kr | 18 102 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 31 268 kr | 194 515 kr | 18 102 kr |
| Omsättningstillgångar | 876 277 kr | 1 624 915 kr | 1 211 540 kr |
| Varulager | 120 000 kr | 0 kr | 50 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 731 788 kr | 1 500 649 kr | 1 118 442 kr |
| Kassa och bank | 24 489 kr | 124 266 kr | 43 098 kr |
| Summa tillgångar | 907 545 kr | 1 819 430 kr | 1 229 642 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 193 641 kr | 293 084 kr | 47 731 kr |
| Aktiekapital | 31 250 kr | 31 250 kr | 31 250 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 68 641 kr | 168 084 kr |
| Årets resultat | 68 641 kr | 99 443 kr | -245 353 kr |
| Kortfristiga skulder | 713 904 kr | 1 426 890 kr | 1 064 936 kr |
| Leverantörsskulder | 588 209 kr | 1 156 882 kr | 694 548 kr |
| Skatteskulder | 29 646 kr | 48 277 kr | 9 405 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 96 049 kr | 188 271 kr | 238 287 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 907 545 kr | 1 819 430 kr | 1 229 642 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet som innefattar, styrning och övervakning av fastighetsautomation samt industriell processautomation. Företaget tillhandahåller försäljning av produkter och tjänster så som programmering, kvalitetskontroller och konsulttjänster till företag inom tillverkningsindustrin där maskiner med styrsystem tillverkas.
Företrädare
- Luca B (verkställande direktör)
- Petter J (styrelseordförande)
- Alexander K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AUTOMAW AB för organisationsnummer?
AUTOMAW AB har organisationsnummer 559399-7637 (5593997637).
Var ligger AUTOMAW AB?
AUTOMAW AB har sin registrerade adress Härsjödammsvägen 6, 43892 Härryda.
Vilken bransch är AUTOMAW AB verksamt i?
AUTOMAW AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AUTOMAW AB?
AUTOMAW AB hade en nettoomsättning på 5 557 326 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har AUTOMAW AB?
AUTOMAW AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-10-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.