Pläntly AB
Pläntly AB har organisationsnummer 559400-4722 (5594004722)
Aktiebolag • Org.nr: 559400-4722
Om företaget
Pläntly AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330). Sidoverksamheter inkluderar fastighetsrelaterad stödverksamhet, vägtransport, godstrafik och lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2026 (241 924 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Pläntly AB 0 kr och redovisade ett resultat på -4 665 kr. Soliditeten var 87,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,7 procent | 44,8 procent | 24,1 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -26,5 procent | 19,7 procent | -3,1 procent till 54,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 3,0 procent | -14,1 procent till 35,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 051 av 2 196 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 441 av 465 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 3,5 procent | - |
| Vinstmarginal | - | - | 3,3 procent | - |
| Soliditet | 100,0 procent | 17,2 procent | 49,1 procent | 87,7 procent |
| Kassalikviditet | - | 81,0 procent | 200,2 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | -6,3 procent | -369,7 procent | 25,1 procent | -26,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pungmakargränd 17c/o c/o Butusaba
12942 Hägersten
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Pungmakargränd 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva detaljhandel, inklusive e-handel, med hälsokostprodukter inom matvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 47 539 kr | 241 924 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 695 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 486 kr | 100 812 kr | 61 635 kr | 4 626 kr |
| Personalkostnader | - | - | 44 496 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | 31 984 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -1 486 kr | -85 257 kr | 8 552 kr | -4 626 kr |
| Ränteintäkter | - | 17 kr | 6 kr | 27 kr |
| Räntekostnader | - | 3 372 kr | 465 kr | 66 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 486 kr | -89 347 kr | 8 093 kr | -4 665 kr |
| Årets resultat | -1 486 kr | -89 347 kr | 8 093 kr | -4 665 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 127 936 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 127 936 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 23 514 kr | 12 331 kr | 65 736 kr | 20 067 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 1 327 kr | 20 203 kr | 19 991 kr |
| Kassa och bank | 23 514 kr | 11 004 kr | 45 533 kr | 76 kr |
| Summa tillgångar | 23 514 kr | 140 267 kr | 65 736 kr | 20 067 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 23 514 kr | 24 167 kr | 32 260 kr | 17 595 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 88 514 kr | -833 kr | -2 740 kr |
| Årets resultat | -1 486 kr | -89 347 kr | 8 093 kr | -4 665 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 15 219 kr | 32 838 kr | -1 000 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 620 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 4 599 kr | 32 838 kr | -1 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 23 514 kr | 140 267 kr | 65 736 kr | 20 067 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2022 och aktiebolaget ska bedriva detaljhandel, inklusive e-handel, med hälsokostprodukter inom matvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Ahmet B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pläntly AB för organisationsnummer?
Pläntly AB har organisationsnummer 559400-4722 (5594004722).
Var ligger Pläntly AB?
Pläntly AB har sin registrerade adress Pungmakargränd 17, 12942 Hägersten.
Vilken bransch är Pläntly AB verksamt i?
Pläntly AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pläntly AB?
Pläntly AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-10-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.