SVEIND AB
SVEIND AB har organisationsnummer 559400-5059 (5594005059)
Aktiebolag • Org.nr: 559400-5059
Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utvecklingSolna
Om företaget
SVEIND AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 72109).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 61 procent till 421 077 kr räkenskapsåret 2025 (1 087 191 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % under 2025 jämfört med 2024. Detta berodde främst på en planerad övergångsperiod i produktutvecklingscykeln. Under året genomgick produkten betydande designförändringar baserade på tekniska lärdomar från tidigare prototyper samt utmaningar i produktionsfasen. Dessa förändringar var nödvändiga för att förbättra tillverkningsbarhet, robusthet och övergripande prestanda. Som ett resultat gick produkten in i en omdesignfas, vilket tillfälligt bromsade de kommersiella aktiviteterna och minskade produktens tillgänglighet under delar av året. Parallellt krävde produktionsrelaterade problem justeringar i processerna samt validering av den uppdaterade designen innan en bredare lansering kunde återupptas. Den omdesignade produkten genomgår nu valideringsstudier, vilka förväntas bidra till en mer stabil tillverkningsprocess och stärka grunden för framtida kommersialisering och återhämtning av intäkterna.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SVEIND AB 421 077 kr och redovisade ett resultat på -238 181 kr. Rörelsemarginalen var -56,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,3 procent). Soliditeten var 94,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 1656,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 378,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -56,4 procent | 24,3 procent | 1,4 procent till 59,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -56,6 procent | 25,4 procent | 2,1 procent till 64,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 94,0 procent | 71,4 procent | 44,8 procent till 90,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1656,1 procent | 378,9 procent | 166,0 procent till 1065,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -52,8 procent | 2,9 procent | -11,7 procent till 30,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -61,3 procent | -9,0 procent | -44,6 procent till 16,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 398 av 982 aktiebolag inom annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling.
- Plats 5 av 20 aktiebolag inom annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling med säte i Solna.
- Plats 1 828 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 66 089 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 198 720 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,8 procent | 21,2 procent | -56,4 procent |
| Vinstmarginal | 49,8 procent | 21,3 procent | -56,6 procent |
| Soliditet | 81,4 procent | 88,2 procent | 94,0 procent |
| Kassalikviditet | 536,6 procent | 845,2 procent | 1656,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,6 procent | 26,6 procent | -52,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -40,4 procent | -61,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Infanterigatan 1, 1905c/o c/o Harisha Ramachandraiah
17159 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva forskning inom biomedicinsk och bioteknisk för diagnostik ändamål samt idka därmed förenlig verksamhet. infrastrukturutveckling och service inklusive konsultarbete för läkemedels- och IT-företag.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 824 521 kr | 1 087 191 kr | 421 077 kr |
| Övriga externa kostnader | 123 526 kr | 165 327 kr | 126 760 kr |
| Personalkostnader | 767 430 kr | 671 416 kr | 486 065 kr |
| Rörelseresultat | 907 811 kr | 230 387 kr | -237 438 kr |
| Ränteintäkter | 98 kr | 756 kr | -107 kr |
| Räntekostnader | 22 kr | 0 kr | 636 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 907 887 kr | 231 143 kr | -238 181 kr |
| Skatt | 187 008 kr | 47 458 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 720 879 kr | 183 685 kr | -238 181 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 916 709 kr | 782 094 kr | 480 389 kr |
| Kortfristiga fordringar | 136 790 kr | 967 kr | 180 584 kr |
| Kassa och bank | 779 919 kr | 781 127 kr | 299 805 kr |
| Summa tillgångar | 916 709 kr | 782 094 kr | 480 389 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 745 879 kr | 689 564 kr | 451 382 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 480 879 kr | 664 563 kr |
| Årets resultat | 720 879 kr | 183 685 kr | -238 181 kr |
| Kortfristiga skulder | 170 830 kr | 92 530 kr | 29 007 kr |
| Leverantörsskulder | 1 800 kr | 714 kr | 931 kr |
| Skatteskulder | 140 024 kr | 47 458 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 29 006 kr | 44 358 kr | 28 076 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 916 709 kr | 782 094 kr | 480 389 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver forskning inom biomedicinsk och bioteknisk för diagnostik ändamål samt idka därmed förenlig verksamhet, infrastrukturutveckling och service inklusive konsultarbete för läkemedels- och IT-företag. Företaget har sitt säte i Solna kommun.
Företrädare
- Harisha R
Undertecknad i Solna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SVEIND AB för organisationsnummer?
SVEIND AB har organisationsnummer 559400-5059 (5594005059).
Var ligger SVEIND AB?
SVEIND AB har sin registrerade adress Infanterigatan 1, 1905, 17159 Solna.
Vilken bransch är SVEIND AB verksamt i?
SVEIND AB är registrerat i branschen annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SVEIND AB?
SVEIND AB hade en nettoomsättning på 421 077 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-10-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.