MH norr AB
MH norr AB har organisationsnummer 559401-4598 (5594014598)
Aktiebolag • Org.nr: 559401-4598
Om företaget
MH norr AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Luleå. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig säkerhetsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 56 procent till 51 818 kr räkenskapsåret 2025 (117 002 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga färre uppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MH norr AB 51 818 kr och redovisade ett resultat på 13 298 kr. Soliditeten var 98,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 4934,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,0 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4934,7 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 15,6 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -55,7 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 175 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 27 av 33 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Luleå.
- Plats 1 724 av 2 269 aktiebolag med säte i Luleå.
- Plats 5 480 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 259 763 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,7 procent | - |
| Vinstmarginal | 26,1 procent | - |
| Soliditet | 112,6 procent | 98,0 procent |
| Kassalikviditet | - | 4934,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,8 procent | 15,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -55,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Axel Mårds väg 34c/o Magnus Hedberg
97592 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning, installation och service av tekniska säkerhetsanläggningar och IT-relaterade anläggningar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 117 002 kr | 51 818 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 33 708 kr | 22 161 kr |
| Övriga externa kostnader | 53 191 kr | 13 395 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 30 103 kr | 16 262 kr |
| Ränteintäkter | 534 kr | 492 kr |
| Räntekostnader | 141 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 30 496 kr | 16 754 kr |
| Skatt | 6 262 kr | 3 456 kr |
| Årets resultat | 24 234 kr | 13 298 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 63 697 kr | 86 752 kr |
| Kortfristiga fordringar | 41 976 kr | 21 962 kr |
| Kassa och bank | 21 721 kr | 64 790 kr |
| Summa tillgångar | 63 697 kr | 86 752 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 71 696 kr | 84 994 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 22 462 kr | 46 696 kr |
| Årets resultat | 24 234 kr | 13 298 kr |
| Kortfristiga skulder | -7 999 kr | 1 758 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 688 kr |
| Skatteskulder | -8 841 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 842 kr | 1 070 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 63 697 kr | 86 752 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom försäljning, installation och service av tekniska säkerhetsanläggningar och IT-relaterade anläggningar. Företaget har sitt säte i Luleå.
Företrädare
- Magnus H
Undertecknad i Luleå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MH norr AB för organisationsnummer?
MH norr AB har organisationsnummer 559401-4598 (5594014598).
Var ligger MH norr AB?
MH norr AB har sin registrerade adress Axel Mårds väg 34, 97592 Luleå.
Vilken bransch är MH norr AB verksamt i?
MH norr AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MH norr AB?
MH norr AB hade en nettoomsättning på 51 818 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-10-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.