HS7 AB
HS7 AB har organisationsnummer 559401-8482 (5594018482)
Aktiebolag • Org.nr: 559401-8482
Om företaget
HS7 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallda. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med elektronikkomponenter.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 444 procent till 971 262 kr räkenskapsåret 2025 (178 499 kr föregående år).
Omsättningen har ökat väsentligt jämfört med föregående år till följd av ökad försäljning av bolagets produkter och tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HS7 AB 971 262 kr och redovisade ett resultat på 679 530 kr. Rörelsemarginalen var 88,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,0 procent). Soliditeten var 56,5 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 298,5 procent, under branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 88,1 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 88,2 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 56,5 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 298,5 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 96,5 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 444,1 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 123 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 64 av 99 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Kungsbacka.
- Plats 1 500 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 4 554 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 147 554 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 81,5 procent | 75,2 procent | 88,1 procent |
| Vinstmarginal | 81,5 procent | 75,5 procent | 88,2 procent |
| Soliditet | 49,1 procent | 35,0 procent | 56,5 procent |
| Kassalikviditet | 311,1 procent | 431,0 procent | 298,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 89,5 procent | 76,0 procent | 96,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -59,5 procent | 444,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Humlestigen 743493 Vallda
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Humlestigen 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara konsultverksamhet inom IT samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 441 180 kr | 178 499 kr | 971 262 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 042 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 48 256 kr | 23 229 kr | 38 753 kr |
| Övriga externa kostnader | 28 896 kr | 24 235 kr | 60 309 kr |
| Personalkostnader | 4 677 kr | 2 845 kr | 16 257 kr |
| Rörelseresultat | 359 351 kr | 134 232 kr | 855 943 kr |
| Ränteintäkter | - | 465 kr | 625 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 359 351 kr | 134 697 kr | 856 568 kr |
| Bokslutsdispositioner | -90 595 kr | -34 254 kr | 0 kr |
| Skatt | 55 986 kr | 21 168 kr | 177 038 kr |
| Årets resultat | 212 770 kr | 79 275 kr | 679 530 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 483 936 kr | 298 351 kr | 1 247 209 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 850 kr | 95 966 kr | 37 023 kr |
| Kassa och bank | 461 899 kr | 198 198 kr | 1 205 999 kr |
| Summa tillgångar | 483 936 kr | 298 351 kr | 1 247 209 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 237 770 kr | 104 276 kr | 704 531 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 1 kr | 1 kr |
| Årets resultat | 212 770 kr | 79 275 kr | 679 530 kr |
| Obeskattade reserver | 90 595 kr | 124 849 kr | 124 849 kr |
| Kortfristiga skulder | 155 571 kr | 69 226 kr | 417 829 kr |
| Skatteskulder | 55 986 kr | 21 168 kr | 144 328 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 99 585 kr | 48 058 kr | 273 501 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 483 936 kr | 298 351 kr | 1 247 209 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara konsultverksamhet inom IT samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Lars Fredrik Robin P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HS7 AB för organisationsnummer?
HS7 AB har organisationsnummer 559401-8482 (5594018482).
Var ligger HS7 AB?
HS7 AB har sin registrerade adress Humlestigen 7, 43493 Vallda.
Vilken bransch är HS7 AB verksamt i?
HS7 AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HS7 AB?
HS7 AB hade en nettoomsättning på 971 262 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår HS7 AB någon utdelning?
Styrelsen i HS7 AB föreslog en utdelning på 660 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-10-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.