MyVA AB
MyVA AB har organisationsnummer 559403-0982 (5594030982)
Aktiebolag • Org.nr: 559403-0982
Om företaget
MyVA AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 16 procent till 3 127 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 701 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MyVA AB 3 127 000 kr och redovisade ett resultat på -6 610 kr. Rörelsemarginalen var 0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 53,1 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 213,3 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,1 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 213,3 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 15,8 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 127 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 37 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 925 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 741 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 10 429 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 17 318 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 55 834 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,3 procent | 11,2 procent | 0,1 procent |
| Vinstmarginal | 21,3 procent | 11,4 procent | 0,0 procent |
| Soliditet | 52,3 procent | 50,7 procent | 53,1 procent |
| Kassalikviditet | 209,8 procent | 202,8 procent | 213,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,2 procent | 54,1 procent | -1,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 27,4 procent | 15,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 060 000 kr | 2 701 000 kr | 3 127 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 457 000 kr | 463 000 kr | 37 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lugnets Alle 88c/o MyVA AB, Katarina Rave
12070 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Lugnets Alle 88 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom administration samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 119 680 kr | 2 701 136 kr | 3 127 313 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 35 367 kr | 292 423 kr |
| Övriga externa kostnader | 752 091 kr | 1 865 644 kr | 2 834 297 kr |
| Personalkostnader | 913 932 kr | 463 375 kr | 36 707 kr |
| Rörelseresultat | 451 139 kr | 303 807 kr | 3 225 kr |
| Ränteintäkter | 1 207 kr | 5 244 kr | 369 kr |
| Räntekostnader | 138 kr | 0 kr | 3 926 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 452 208 kr | 309 051 kr | -332 kr |
| Skatt | 110 465 kr | 69 454 kr | 6 278 kr |
| Årets resultat | 341 743 kr | 239 597 kr | -6 610 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 700 779 kr | 873 788 kr | 821 241 kr |
| Kortfristiga fordringar | 332 184 kr | 511 631 kr | 487 496 kr |
| Kassa och bank | 368 595 kr | 362 157 kr | 333 745 kr |
| Summa tillgångar | 700 779 kr | 873 788 kr | 821 241 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 366 743 kr | 442 880 kr | 436 270 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 178 283 kr | 417 880 kr |
| Årets resultat | 341 743 kr | 239 597 kr | -6 610 kr |
| Kortfristiga skulder | 334 036 kr | 430 908 kr | 384 971 kr |
| Leverantörsskulder | - | 6 892 kr | 32 454 kr |
| Skatteskulder | 110 465 kr | 179 919 kr | 17 273 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 213 571 kr | 144 097 kr | 140 245 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 700 779 kr | 873 788 kr | 821 241 kr |
Företrädare
- Marie R (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MyVA AB för organisationsnummer?
MyVA AB har organisationsnummer 559403-0982 (5594030982).
Var ligger MyVA AB?
MyVA AB har sin registrerade adress Lugnets Alle 88, 12070 Stockholm.
Vilken bransch är MyVA AB verksamt i?
MyVA AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MyVA AB?
MyVA AB hade en nettoomsättning på 3 127 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MyVA AB?
MyVA AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-10-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.