LT Kvalitetsteknik AB
LT Kvalitetsteknik AB har organisationsnummer 559403-2525 (5594032525)
Aktiebolag • Org.nr: 559403-2525
Om företaget
LT Kvalitetsteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Asperö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk provning och analys enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 1 778 484 kr räkenskapsåret 2025 (1 666 023 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte LT Kvalitetsteknik AB 1 778 484 kr och redovisade ett resultat på 524 929 kr. Rörelsemarginalen var 37,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,8 procent). Soliditeten var 54,5 procent, under branschens median (median 63,7 procent). Kassalikviditeten var 198,5 procent, under branschens median (median 294,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,1 procent | 16,8 procent | 3,7 procent till 36,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 37,2 procent | 17,0 procent | 3,7 procent till 37,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 54,5 procent | 63,7 procent | 41,0 procent till 81,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 198,5 procent | 294,4 procent | 178,4 procent till 543,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 91,1 procent | 19,9 procent | 0,0 procent till 51,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,8 procent | -1,6 procent | -24,1 procent till 24,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 143 av 533 aktiebolag inom teknisk provning och analys.
- Plats 9 av 40 aktiebolag inom teknisk provning och analys med säte i Göteborg.
- Plats 6 342 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 15 905 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 94 877 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,0 procent | 31,4 procent | 37,1 procent |
| Vinstmarginal | 26,0 procent | 31,9 procent | 37,2 procent |
| Soliditet | 48,9 procent | 50,4 procent | 54,5 procent |
| Kassalikviditet | 190,4 procent | 186,9 procent | 198,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,9 procent | 93,5 procent | 91,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 21,9 procent | 6,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hålvägen 343080 Asperö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hålvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva kontroll och kvalitetsarbete samt uthyrning av tjänster inom betong, svets och stålbyggnation samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 71200Teknisk provning och analysHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 366 924 kr | 1 666 023 kr | 1 778 484 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 174 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 39 902 kr | 63 805 kr | 52 826 kr |
| Personalkostnader | 972 138 kr | 1 077 585 kr | 1 066 599 kr |
| Rörelseresultat | 354 884 kr | 523 459 kr | 659 059 kr |
| Ränteintäkter | 729 kr | 7 506 kr | 3 817 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 682 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 355 613 kr | 530 965 kr | 661 194 kr |
| Skatt | 71 268 kr | 109 102 kr | 136 265 kr |
| Årets resultat | 284 345 kr | 421 863 kr | 524 929 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 30 000 kr | 66 000 kr | 102 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 000 kr | 66 000 kr | 102 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 602 331 kr | 828 395 kr | 955 295 kr |
| Kortfristiga fordringar | 425 749 kr | 486 778 kr | 230 000 kr |
| Kassa och bank | 176 582 kr | 341 617 kr | 725 295 kr |
| Summa tillgångar | 632 331 kr | 894 395 kr | 1 057 295 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 309 345 kr | 451 208 kr | 576 137 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 4 345 kr | 26 208 kr |
| Årets resultat | 284 345 kr | 421 863 kr | 524 929 kr |
| Kortfristiga skulder | 316 329 kr | 443 187 kr | 481 158 kr |
| Skatteskulder | 52 260 kr | 145 621 kr | 138 395 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 194 332 kr | 213 236 kr | 230 146 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 632 331 kr | 894 395 kr | 1 057 295 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva kontroll och kvalitetsarbete samt uthyrning av tjänster inom betong, svets och stålbyggnation samt därmed förenlig verksamhet
Företrädare
- Lars T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LT Kvalitetsteknik AB för organisationsnummer?
LT Kvalitetsteknik AB har organisationsnummer 559403-2525 (5594032525).
Var ligger LT Kvalitetsteknik AB?
LT Kvalitetsteknik AB har sin registrerade adress Hålvägen 3, 43080 Asperö.
Vilken bransch är LT Kvalitetsteknik AB verksamt i?
LT Kvalitetsteknik AB är registrerat i branschen teknisk provning och analys enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter LT Kvalitetsteknik AB?
LT Kvalitetsteknik AB hade en nettoomsättning på 1 778 484 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår LT Kvalitetsteknik AB någon utdelning?
Styrelsen i LT Kvalitetsteknik AB föreslog en utdelning på 473 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-10-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.