Stefans Fastighetsjour AB
Stefans Fastighetsjour AB har organisationsnummer 559404-1872 (5594041872)
Aktiebolag • Org.nr: 559404-1872
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentVästerås
Om företaget
Stefans Fastighetsjour AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (6 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stefans Fastighetsjour AB 0 kr och redovisade ett resultat på -42 395 kr. Soliditeten var 96,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 238,5 procent, över branschens median (median 165,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,9 procent | 54,5 procent | 20,0 procent till 86,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 238,5 procent | 165,4 procent | 63,4 procent till 439,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -91,4 procent | -1,2 procent | -52,7 procent till 32,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 050 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 33 av 38 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment med säte i Västerås.
- Plats 3 982 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 5 985 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 91,4 procent | 96,9 procent |
| Kassalikviditet | - | 156,7 procent | 238,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -24,9 procent | -12,7 procent | -91,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vallby Skolgatan 672481 Västerås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Vallby Skolgatan 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av tjänster inom fastighetsskötsel.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 488 kr | 6 292 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 28 414 kr | 17 566 kr | 2 575 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -24 926 kr | -11 274 kr | -42 325 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 12 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | 82 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -24 926 kr | -11 274 kr | -42 395 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -24 926 kr | -11 274 kr | -42 395 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 100 074 kr | 97 133 kr | 47 908 kr |
| Varulager | 84 074 kr | 84 074 kr | 44 324 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 903 kr | 346 kr |
| Kassa och bank | 16 000 kr | 12 156 kr | 3 238 kr |
| Summa tillgångar | 100 074 kr | 97 133 kr | 47 908 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 100 074 kr | 88 800 kr | 46 405 kr |
| Aktiekapital | 125 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 75 074 kr | 63 800 kr |
| Årets resultat | -24 926 kr | -11 274 kr | -42 395 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 8 333 kr | 1 503 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 8 333 kr | 1 503 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 100 074 kr | 97 133 kr | 47 908 kr |
Företrädare
- Stef S
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stefans Fastighetsjour AB för organisationsnummer?
Stefans Fastighetsjour AB har organisationsnummer 559404-1872 (5594041872).
Var ligger Stefans Fastighetsjour AB?
Stefans Fastighetsjour AB har sin registrerade adress Vallby Skolgatan 6, 72481 Västerås.
Vilken bransch är Stefans Fastighetsjour AB verksamt i?
Stefans Fastighetsjour AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stefans Fastighetsjour AB?
Stefans Fastighetsjour AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-11-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.