Kama-Ro Karlstad AB
Kama-Ro Karlstad AB har organisationsnummer 559404-3969 (5594043969)
Aktiebolag • Org.nr: 559404-3969
Om företaget
Kama-Ro Karlstad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Karlstad. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom måleriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 29 procent till 371 000 kr räkenskapsåret 2026 (287 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Kama-Ro Karlstad AB 371 000 kr och redovisade ett resultat på -94 146 kr. Rörelsemarginalen var -9,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,1 procent). Soliditeten var 91,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 3321,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,8 procent | 6,1 procent | 0,8 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -25,1 procent | 6,0 procent | 0,7 procent till 14,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 91,6 procent | 50,1 procent | 30,0 procent till 73,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3321,9 procent | 215,0 procent | 138,5 procent till 394,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -72,5 procent | 22,5 procent | 0,4 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 29,3 procent | 8,7 procent | -17,2 procent till 45,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 371 000 kr | 1 244 000 kr | 794 000 kr till 2 037 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 278 000 kr | 537 000 kr | 360 000 kr till 663 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 958 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 39 av 51 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Karlstad.
- Plats 1 519 av 2 526 aktiebolag med säte i Karlstad.
- Plats 3 774 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 204 484 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 55,7 procent | -30,0 procent | -9,8 procent |
| Vinstmarginal | 54,7 procent | -32,8 procent | -25,1 procent |
| Soliditet | 37,9 procent | 39,3 procent | 91,6 procent |
| Kassalikviditet | 435,1 procent | 179,5 procent | 3321,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 100,0 procent | -0,7 procent | -72,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -61,6 procent | 29,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 287 000 kr | 371 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 297 000 kr | 278 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Älvgatan 51F65230 Karlstad
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Älvgatan 51F som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska verka inom arbetsområde måleri, bygg, anläggning och förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
- 43341Måleriarbeten
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 748 178 kr | 286 704 kr | 371 308 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 17 700 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 95 662 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 235 711 kr | 41 621 kr | 114 438 kr |
| Personalkostnader | - | 297 379 kr | 277 884 kr |
| Avskrivningar | - | 14 980 kr | 14 980 kr |
| Rörelseresultat | 416 805 kr | -86 120 kr | -36 211 kr |
| Ränteintäkter | - | 0 kr | 86 kr |
| Räntekostnader | 7 318 kr | 8 369 kr | 56 785 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 409 487 kr | -94 489 kr | -92 910 kr |
| Bokslutsdispositioner | -102 371 kr | 92 825 kr | 0 kr |
| Skatt | 63 264 kr | 0 kr | 1 236 kr |
| Årets resultat | 243 852 kr | -1 664 kr | -94 146 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 44 581 kr | 29 828 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 44 581 kr | 29 828 kr |
| Omsättningstillgångar | 643 645 kr | 526 000 kr | 111 949 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 133 kr | 63 601 kr | 27 883 kr |
| Kassa och bank | 625 512 kr | 462 399 kr | 84 066 kr |
| Summa tillgångar | 643 645 kr | 570 581 kr | 141 777 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 243 852 kr | 224 041 kr | 129 895 kr |
| Aktiekapital | - | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 200 705 kr | 199 041 kr |
| Årets resultat | 243 852 kr | -1 664 kr | -94 146 kr |
| Obeskattade reserver | 102 371 kr | 8 512 kr | 8 512 kr |
| Kortfristiga skulder | 147 922 kr | 293 028 kr | 3 370 kr |
| Leverantörsskulder | 7 893 kr | 7 133 kr | -1 220 kr |
| Skatteskulder | 63 264 kr | 52 474 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 76 765 kr | 233 421 kr | 4 591 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 643 645 kr | 570 581 kr | 141 777 kr |
Företrädare
- Karl-Martin S
Undertecknad i Karlstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kama-Ro Karlstad AB för organisationsnummer?
Kama-Ro Karlstad AB har organisationsnummer 559404-3969 (5594043969).
Var ligger Kama-Ro Karlstad AB?
Kama-Ro Karlstad AB har sin registrerade adress Älvgatan 51F, 65230 Karlstad.
Vilken bransch är Kama-Ro Karlstad AB verksamt i?
Kama-Ro Karlstad AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kama-Ro Karlstad AB?
Kama-Ro Karlstad AB hade en nettoomsättning på 371 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kama-Ro Karlstad AB?
Kama-Ro Karlstad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlstad
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.