Lätt rätt AB
Lätt rätt AB har organisationsnummer 559404-7135 (5594047135)
Aktiebolag • Org.nr: 559404-7135
Om företaget
Lätt rätt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som webbportaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 63910).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 26 procent till 417 591 kr räkenskapsåret 2025 (331 070 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lätt rätt AB 417 591 kr och redovisade ett resultat på 291 689 kr. Rörelsemarginalen var 88,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,5 procent). Soliditeten var 64,7 procent, under branschens median (median 67,5 procent). Kassalikviditeten var 283,4 procent, under branschens median (median 291,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 88,2 procent | 11,5 procent | -3,2 procent till 37,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 88,3 procent | 11,6 procent | -3,9 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,7 procent | 67,5 procent | 33,7 procent till 92,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 283,4 procent | 291,3 procent | 119,5 procent till 701,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 92,1 procent | -0,5 procent | -35,9 procent till 31,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 26,1 procent | 0,0 procent | -33,7 procent till 27,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 418 000 kr | 783 000 kr | 213 000 kr till 1 437 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 5 000 kr | 384 000 kr | 149 000 kr till 721 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 170 av 489 aktiebolag inom webbportaler.
- Plats 65 av 166 aktiebolag inom webbportaler med säte i Stockholm.
- Plats 37 005 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 66 235 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 199 192 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,4 procent | 16,9 procent | 88,2 procent |
| Vinstmarginal | 30,5 procent | 16,9 procent | 88,3 procent |
| Soliditet | 56,0 procent | 40,9 procent | 64,7 procent |
| Kassalikviditet | 227,3 procent | 169,2 procent | 283,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 69,3 procent | 63,7 procent | 92,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 42,4 procent | 26,1 procent |
| Omsättning per anställd | 232 000 kr | 331 000 kr | 418 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 71 000 kr | 174 000 kr | 5 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hagalundsgatan 18 lgh 120116963 Solna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hagalundsgatan 18 lgh 1201 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska driva en webbaserad hemsida, där syftet är att jämföra elavtal, privatlån och bolån.
Bransch
- 63910WebbportalerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 232 480 kr | 331 070 kr | 417 591 kr |
| Övriga externa kostnader | 62 801 kr | 96 942 kr | 42 955 kr |
| Personalkostnader | 70 710 kr | 173 592 kr | 5 247 kr |
| Rörelseresultat | 70 572 kr | 55 860 kr | 368 251 kr |
| Ränteintäkter | 37 kr | 0 kr | 960 kr |
| Räntekostnader | -338 kr | -121 kr | 338 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 70 947 kr | 55 981 kr | 368 873 kr |
| Skatt | 14 626 kr | 11 507 kr | 77 184 kr |
| Årets resultat | 56 321 kr | 44 474 kr | 291 689 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 145 206 kr | 170 677 kr | 489 340 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 207 kr | 1 365 kr | 6 926 kr |
| Kassa och bank | 143 999 kr | 169 312 kr | 482 414 kr |
| Summa tillgångar | 145 206 kr | 170 677 kr | 489 340 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 81 321 kr | 69 795 kr | 316 689 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 321 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 56 321 kr | 44 474 kr | 291 689 kr |
| Kortfristiga skulder | 63 885 kr | 100 882 kr | 172 651 kr |
| Leverantörsskulder | 2 782 kr | 2 849 kr | 1 768 kr |
| Skatteskulder | 7 136 kr | 12 240 kr | 68 454 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 53 967 kr | 85 793 kr | 102 429 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 145 206 kr | 170 677 kr | 489 340 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom webbportaler. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Anton Sang N
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lätt rätt AB för organisationsnummer?
Lätt rätt AB har organisationsnummer 559404-7135 (5594047135).
Var ligger Lätt rätt AB?
Lätt rätt AB har sin registrerade adress Hagalundsgatan 18 lgh 1201, 16963 Solna.
Vilken bransch är Lätt rätt AB verksamt i?
Lätt rätt AB är registrerat i branschen webbportaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lätt rätt AB?
Lätt rätt AB hade en nettoomsättning på 417 591 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lätt rätt AB?
Lätt rätt AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Lätt rätt AB någon utdelning?
Styrelsen i Lätt rätt AB föreslog en utdelning på 291 689 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-11-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.