Västergården Stavsjö AB

Västergården Stavsjö AB har organisationsnummer 559404-7192 (5594047192)

Aktiebolag • Org.nr: 559404-7192

Blandat jordbrukStavsjö

Aktivt företagVerksamt sedan 2022Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Västergården Stavsjö AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stavsjö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som blandat jordbruk enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01500). Företaget bedriver även verksamhet inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.

Ekonomi

1 611 000 krOmsättning▲ 27 procent
108 177 krÅrets resultat
1Antal anställda
15,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 27 procent till 1 611 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 269 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Västergården Stavsjö AB 1 611 000 kr och redovisade ett resultat på 108 177 kr. Rörelsemarginalen var 8,4 procent, under branschens median (median 10,4 procent). Soliditeten var 15,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 36,6 procent). Kassalikviditeten var 286,3 procent, över branschens median (median 153,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal8,4 procent10,4 procent0,4 procent till 22,8 procentUnder branschens median
Vinstmarginal8,5 procent10,0 procent0,7 procent till 23,6 procentUnder branschens median
Soliditet15,3 procent36,6 procent16,1 procent till 65,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet286,3 procent153,3 procent63,0 procent till 376,0 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital27,6 procent10,2 procent0,2 procent till 28,5 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt27,0 procent1,9 procent-18,1 procent till 24,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd1 611 000 kr2 050 000 kr995 000 kr till 3 551 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd379 000 kr433 000 kr242 000 kr till 560 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 416 av 888 aktiebolag inom blandat jordbruk.
  • Plats 5 av 14 aktiebolag inom blandat jordbruk med säte i Nyköping.
  • Plats 481 av 1 555 aktiebolag med säte i Nyköping.
  • Plats 2 433 av 7 389 aktiebolag i Södermanlands län.
  • Plats 103 811 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal21,3 procent8,4 procent
Vinstmarginal21,7 procent8,5 procent
Soliditet13,4 procent15,3 procent
Kassalikviditet155,0 procent286,3 procent
Avkastning på eget kapital37,7 procent27,6 procent
Omsättningstillväxt-27,0 procent
Omsättning per anställd1 269 000 kr1 611 000 kr
Personalkostnad per anställd225 000 kr379 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Västergården 1
61895 Stavsjö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget bedriver jordbruk med köttdjur och kommer att sälja kött. Det bedrivs fordonsverkstad och entreprenad inom gräv och transport. Bolaget driver även friskvård så som massage, yoga och föreläsningar.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning1 269 425 kr1 610 593 kr
Övriga rörelseintäkter603 899 kr570 688 kr
Övriga externa kostnader802 044 kr1 100 671 kr
Personalkostnader224 973 kr379 347 kr
Avskrivningar35 057 kr62 265 kr
Rörelseresultat269 879 kr134 979 kr
Ränteintäkter4 775 kr2 137 kr
Räntekostnader-363 kr
Resultat efter finansiella poster274 654 kr136 753 kr
Bokslutsdispositioner-140 000 kr0 kr
Skatt27 737 kr28 576 kr
Årets resultat106 917 kr108 177 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar750 581 kr884 139 kr
Materiella anläggningstillgångar750 581 kr805 031 kr
Finansiella anläggningstillgångar-79 108 kr
Omsättningstillgångar1 367 740 kr1 670 048 kr
Varulager666 650 kr728 850 kr
Kortfristiga fordringar184 133 kr202 476 kr
Kassa och bank516 957 kr738 722 kr
Summa tillgångar2 118 321 kr2 554 187 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital283 849 kr392 026 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat151 932 kr258 849 kr
Årets resultat106 917 kr108 177 kr
Obeskattade reserver250 638 kr250 638 kr
Kortfristiga skulder452 371 kr328 755 kr
Leverantörsskulder55 774 kr112 645 kr
Skatteskulder67 153 kr18 385 kr
Övriga kortfristiga skulder229 172 kr122 317 kr
Summa eget kapital och skulder2 118 321 kr2 554 187 kr

Företrädare

  • Hanna N (ordförande)
  • Dennis M

Undertecknad i Stavsjö 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2022-11-07
Registrerat hos Bolagsverket
Västergården Stavsjö AB
2022-11-11
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Västergården Stavsjö AB för organisationsnummer?

Västergården Stavsjö AB har organisationsnummer 559404-7192 (5594047192).

Var ligger Västergården Stavsjö AB?

Västergården Stavsjö AB har sin registrerade adress Västergården 1, 61895 Stavsjö.

Vilken bransch är Västergården Stavsjö AB verksamt i?

Västergården Stavsjö AB är registrerat i branschen blandat jordbruk enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Västergården Stavsjö AB?

Västergården Stavsjö AB hade en nettoomsättning på 1 611 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Västergården Stavsjö AB?

Västergården Stavsjö AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Nyköping
Län
Södermanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2022-11-07
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar