Nidasign AB
Nidasign AB har organisationsnummer 559405-2085 (5594052085)
Aktiebolag • Org.nr: 559405-2085
Om företaget
Nidasign AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som översättning och tolkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74300). Företaget bedriver även verksamhet inom dagspa, bastu och ångbastu.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nidasign AB 1 113 445 kr och redovisade ett resultat på 138 704 kr. Rörelsemarginalen var 15,9 procent, över branschens median (median 12,9 procent). Soliditeten var 72,9 procent, över branschens median (median 65,1 procent). Kassalikviditeten var 368,3 procent, över branschens median (median 318,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,9 procent | 12,9 procent | 0,4 procent till 31,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 15,8 procent | 14,1 procent | 0,8 procent till 33,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 72,9 procent | 65,1 procent | 43,0 procent till 81,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 368,3 procent | 318,4 procent | 185,7 procent till 631,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 55,1 procent | 21,9 procent | -0,1 procent till 51,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 151 av 612 aktiebolag inom översättning och tolkning.
- Plats 1 av 7 aktiebolag inom översättning och tolkning med säte i Järfälla.
- Plats 952 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 45 005 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 136 237 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nidarosslingan 41c/o Lotta Ådelid
17566 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Jag kommer arbeta som underleverantör som teckenspråkstolk inom utbildningstolkning och vardagstolkning. I företaget kommer jag även arbeta som massör.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 1 113 445 kr |
| Övriga externa kostnader | 118 826 kr |
| Personalkostnader | 817 924 kr |
| Rörelseresultat | 176 695 kr |
| Ränteintäkter | 127 kr |
| Räntekostnader | 791 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 176 031 kr |
| Skatt | 37 327 kr |
| Årets resultat | 138 704 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 345 643 kr |
| Kortfristiga fordringar | 206 948 kr |
| Kassa och bank | 138 695 kr |
| Summa tillgångar | 345 643 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 251 802 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 88 098 kr |
| Årets resultat | 138 704 kr |
| Kortfristiga skulder | 93 841 kr |
| Leverantörsskulder | 555 kr |
| Skatteskulder | 8 525 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 84 761 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 345 643 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver teckenspråkstolkning inom utbildningstolkning och vardagstolkning samt massageverksamhet. Företaget har sitt säte i Järfälla.
Företrädare
- Lotta Å
Undertecknad i Järfälla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nidasign AB för organisationsnummer?
Nidasign AB har organisationsnummer 559405-2085 (5594052085).
Var ligger Nidasign AB?
Nidasign AB har sin registrerade adress Nidarosslingan 41, 17566 Järfälla.
Vilken bransch är Nidasign AB verksamt i?
Nidasign AB är registrerat i branschen översättning och tolkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nidasign AB?
Nidasign AB hade en nettoomsättning på 1 113 445 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nidasign AB någon utdelning?
Styrelsen i Nidasign AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Nidasign AB (Företagsnamn)
- Nidarosens massage och hälsoutveckling (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser massage såsom behandlande massage, klassisk massage och gravid massage.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-11-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.