Studio FeMale AB

Studio FeMale AB har organisationsnummer 559405-8025 (5594058025)

Aktiebolag • Org.nr: 559405-8025

Dagspa, bastu och ångbastuHarplinge

Aktivt företagVerksamt sedan 2022Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Studio FeMale AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Harplinge. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230).

Ekonomi

509 000 krOmsättning▲ 73 procent
-254 krÅrets resultat
-Antal anställda
39,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 73 procent till 509 000 kr räkenskapsåret 2025 (294 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Studio FeMale AB 509 000 kr och redovisade ett resultat på -254 kr. Rörelsemarginalen var -0,7 procent, under branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var 39,5 procent, under branschens median (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 75,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 222,5 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-0,7 procent4,4 procent-2,8 procent till 15,1 procentUnder branschens median
Vinstmarginal-1,0 procent4,4 procent-2,9 procent till 15,4 procentUnder branschens median
Soliditet39,5 procent55,0 procent29,4 procent till 76,8 procentUnder branschens median
Kassalikviditet75,6 procent222,5 procent112,9 procent till 437,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-0,4 procent8,9 procent-14,6 procent till 36,1 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt73,1 procent1,5 procent-12,3 procent till 15,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 802 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
  • Plats 14 av 22 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Halmstad.
  • Plats 1 482 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
  • Plats 5 825 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
  • Plats 189 364 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202320242025
Rörelsemarginal-7,4 procent-0,7 procent
Vinstmarginal-6,8 procent-1,0 procent
Soliditet27,5 procent35,6 procent39,5 procent
Kassalikviditet41,4 procent54,6 procent75,6 procent
Avkastning på eget kapital-14,2 procent10,1 procent-0,4 procent
Omsättningstillväxt--73,1 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Vibäcksvägen 21B
30560 Harplinge

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva friskvård , kostrådgivning för inre och yttre välbefinnande inom kvinnohälsa. Stötta kvinnor genom livets alla faser, från menstruation till menopaus. Skapa medvetenhet genom kvinnans olika faser i sin livscykel, genom individuell behandling och vägledning. Samt tillhandahålla föreläsningar och friskvård.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202320242025
Nettoomsättning55 105 kr293 886 kr509 311 kr
Övriga rörelseintäkter--555 kr
Råvaror och förnödenheter1 114 kr--
Övriga externa kostnader56 149 kr206 048 kr256 850 kr
Personalkostnader--174 380 kr
Avskrivningar4 967 kr29 800 kr29 800 kr
Rörelseresultat-7 125 kr21 620 kr-3 310 kr
Ränteintäkter2 kr64 kr99 kr
Räntekostnader338 kr1 336 kr1 343 kr
Resultat efter finansiella poster-7 461 kr20 348 kr-4 554 kr
Bokslutsdispositioner--14 433 kr4 300 kr
Årets resultat-7 461 kr5 915 kr-254 kr

Balansräkning

Post202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar144 033 kr114 233 kr84 433 kr
Materiella anläggningstillgångar144 033 kr114 233 kr84 433 kr
Omsättningstillgångar46 836 kr50 087 kr62 815 kr
Varulager4 090 kr171 kr3 133 kr
Kortfristiga fordringar18 868 kr34 842 kr36 665 kr
Kassa och bank23 878 kr15 074 kr23 017 kr
Summa tillgångar190 869 kr164 320 kr147 248 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital52 539 kr58 454 kr58 201 kr
Aktiekapital60 000 kr60 000 kr60 000 kr
Balanserat resultat0 kr-7 461 kr-1 545 kr
Årets resultat-7 461 kr5 915 kr-254 kr
Obeskattade reserver-14 433 kr10 133 kr
Kortfristiga skulder103 330 kr91 433 kr78 914 kr
Leverantörsskulder-11 872 kr20 944 kr
Övriga kortfristiga skulder33 330 kr34 560 kr45 180 kr
Summa eget kapital och skulder190 869 kr164 320 kr147 248 kr

Företrädare

  • Therese S (ordförande)
  • Ida F
  • Lena T

Undertecknad i Den dag som framgår av min elektroniska underskrift 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2022-11-14
Registrerat hos Bolagsverket
Studio FeMale AB
2022-11-18
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Studio FeMale AB för organisationsnummer?

Studio FeMale AB har organisationsnummer 559405-8025 (5594058025).

Var ligger Studio FeMale AB?

Studio FeMale AB har sin registrerade adress Vibäcksvägen 21B, 30560 Harplinge.

Vilken bransch är Studio FeMale AB verksamt i?

Studio FeMale AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Studio FeMale AB?

Studio FeMale AB hade en nettoomsättning på 509 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Halmstad
Län
Hallands län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2022-11-14
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar