Fordonsbolaget Västerås AB
Fordonsbolaget Västerås AB har organisationsnummer 559406-3520 (5594063520)
Aktiebolag • Org.nr: 559406-3520
Om företaget
Fordonsbolaget Västerås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811). Sidoverksamheter inkluderar allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 240 000 kr räkenskapsåret 2025 (240 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fordonsbolaget Västerås AB 240 000 kr och redovisade ett resultat på 119 022 kr. Rörelsemarginalen var 62,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 95,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,5 procent). Kassalikviditeten var 768,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 106,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 62,4 procent | 1,6 procent | -3,6 procent till 6,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 62,5 procent | 1,2 procent | -3,7 procent till 6,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 95,0 procent | 35,5 procent | 11,8 procent till 70,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 768,9 procent | 106,5 procent | 33,1 procent till 341,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 38,5 procent | 3,8 procent | -18,3 procent till 31,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | -3,0 procent | -38,9 procent till 40,7 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 546 av 2 082 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 33 av 49 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Västerås.
- Plats 3 111 av 4 685 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 4 715 av 6 904 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 219 276 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,3 procent | 60,4 procent | 62,4 procent |
| Vinstmarginal | 40,2 procent | 60,2 procent | 62,5 procent |
| Soliditet | 28,8 procent | 64,4 procent | 95,0 procent |
| Kassalikviditet | 33,3 procent | 90,7 procent | 768,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 66,9 procent | 60,3 procent | 38,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 50,0 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Träsnidarevägen 61c/o c/o Levent Dogru
72471 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva import, export och försäljning av nya och begagnade motorcyklar, bilar och vattenfordon samt att bedriva fordonsverkstad och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 160 000 kr | 240 000 kr | 240 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 95 547 kr | 95 049 kr | 90 182 kr |
| Rörelseresultat | 64 453 kr | 144 951 kr | 149 818 kr |
| Ränteintäkter | 19 kr | 113 kr | 72 kr |
| Räntekostnader | 119 kr | 480 kr | 8 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 64 353 kr | 144 584 kr | 149 882 kr |
| Skatt | 13 841 kr | 29 859 kr | 30 860 kr |
| Årets resultat | 50 512 kr | 114 725 kr | 119 022 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 62 147 kr | 95 234 kr | 125 594 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 324 kr | 52 758 kr | 125 387 kr |
| Kassa och bank | 58 823 kr | 42 476 kr | 207 kr |
| Summa tillgångar | 262 147 kr | 295 234 kr | 325 594 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 75 512 kr | 190 237 kr | 309 259 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 50 512 kr | 165 237 kr |
| Årets resultat | 50 512 kr | 114 725 kr | 119 022 kr |
| Kortfristiga skulder | 186 635 kr | 104 997 kr | 16 335 kr |
| Skatteskulder | - | 13 063 kr | 21 251 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 180 000 kr | 64 934 kr | -11 916 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 262 147 kr | 295 234 kr | 325 594 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva import, export och försäljning av nya och begagnade motorcyklar, bilar och vattenfordon samt att bedriva fordonsverkstad och därmed förenlig verksamhet. Samt uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade andra lokaler. Bolagets säte är Västerås
Företrädare
- Levent D (styrelseledamot)
Undertecknad i Västerås 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fordonsbolaget Västerås AB för organisationsnummer?
Fordonsbolaget Västerås AB har organisationsnummer 559406-3520 (5594063520).
Var ligger Fordonsbolaget Västerås AB?
Fordonsbolaget Västerås AB har sin registrerade adress Träsnidarevägen 61, 72471 Västerås.
Vilken bransch är Fordonsbolaget Västerås AB verksamt i?
Fordonsbolaget Västerås AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fordonsbolaget Västerås AB?
Fordonsbolaget Västerås AB hade en nettoomsättning på 240 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-11-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.