Portis Sub AB
Portis Sub AB har organisationsnummer 559406-7398 (5594067398)
Aktiebolag • Org.nr: 559406-7398
Om företaget
Portis Sub AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vendelsö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 3 971 922 kr räkenskapsåret 2025 (4 346 316 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Portis Sub AB 3 971 922 kr och redovisade ett resultat på 6 128 kr. Rörelsemarginalen var 2,9 procent, under branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 15,8 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 99,3 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,9 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 15,8 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 99,3 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,8 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,6 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 324 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 521 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 413 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 26 av 61 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Haninge.
- Plats 377 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 13 906 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 45 059 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,9 procent | 7,5 procent | 2,9 procent |
| Vinstmarginal | 15,9 procent | 7,5 procent | 2,9 procent |
| Soliditet | 11,2 procent | 11,7 procent | 15,8 procent |
| Kassalikviditet | 90,8 procent | 94,8 procent | 99,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 63,7 procent | 5,2 procent | 7,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 170,1 procent | -8,6 procent |
| Omsättning per anställd | 536 000 kr | - | 1 324 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 138 000 kr | - | 521 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lärjungevägen 413669 Vendelsö
Bolag på samma adress
48 andra bolag har Lärjungevägen 4 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva snabbmatsrestaurang med catering och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 609 102 kr | 4 346 316 kr | 3 971 922 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 29 849 kr | 330 095 kr | 272 210 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 773 049 kr | 2 117 819 kr | 1 660 045 kr |
| Övriga externa kostnader | 189 145 kr | 620 286 kr | 887 964 kr |
| Personalkostnader | 414 129 kr | 1 593 202 kr | 1 561 780 kr |
| Avskrivningar | 6 576 kr | 19 515 kr | 19 515 kr |
| Rörelseresultat | 256 052 kr | 325 217 kr | 114 824 kr |
| Ränteintäkter | - | 307 kr | -46 kr |
| Räntekostnader | 756 kr | 552 kr | 361 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 255 296 kr | 324 972 kr | 114 417 kr |
| Bokslutsdispositioner | -200 000 kr | -320 000 kr | -100 000 kr |
| Skatt | 11 400 kr | 1 174 kr | 8 289 kr |
| Årets resultat | 43 896 kr | 3 798 kr | 6 128 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 79 577 kr | 60 062 kr | 40 547 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 79 577 kr | 60 062 kr | 40 547 kr |
| Omsättningstillgångar | 535 494 kr | 558 984 kr | 458 039 kr |
| Varulager | 39 650 kr | 41 282 kr | 41 282 kr |
| Kortfristiga fordringar | 186 914 kr | 242 417 kr | 207 437 kr |
| Kassa och bank | 308 930 kr | 275 285 kr | 209 320 kr |
| Summa tillgångar | 615 071 kr | 619 046 kr | 498 586 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 68 896 kr | 72 694 kr | 78 821 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 43 896 kr | 47 693 kr |
| Årets resultat | 43 896 kr | 3 798 kr | 6 128 kr |
| Kortfristiga skulder | 546 175 kr | 546 352 kr | 419 765 kr |
| Leverantörsskulder | 300 174 kr | 281 599 kr | 199 579 kr |
| Skatteskulder | 14 877 kr | 22 817 kr | 9 118 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 72 203 kr | 59 728 kr | 24 394 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 615 071 kr | 619 046 kr | 498 586 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva subwayrestaurang. Man kom igång med verksamheten i september 2023.
Företrädare
- Jeydi Aboudacar D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Portis Sub AB för organisationsnummer?
Portis Sub AB har organisationsnummer 559406-7398 (5594067398).
Var ligger Portis Sub AB?
Portis Sub AB har sin registrerade adress Lärjungevägen 4, 13669 Vendelsö.
Vilken bransch är Portis Sub AB verksamt i?
Portis Sub AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Portis Sub AB?
Portis Sub AB hade en nettoomsättning på 3 971 922 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Portis Sub AB?
Portis Sub AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-11-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.