Powderlines Consulting AB

Powderlines Consulting AB har organisationsnummer 559408-0003 (5594080003)

Aktiebolag • Org.nr: 559408-0003

Konsultverksamhet avseende företags organisationNacka

Aktivt företagVerksamt sedan 2022Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Powderlines Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar personalutbildning och sport- och fritidsutbildning.

Ekonomi

111 745 krOmsättning▲ 95 procent
54 970 krÅrets resultat
-Antal anställda
86,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 95 procent till 111 745 kr räkenskapsåret 2025 (57 234 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Powderlines Consulting AB 111 745 kr och redovisade ett resultat på 54 970 kr. Rörelsemarginalen var 61,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 86,5 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 740,9 procent, över branschens median (median 324,5 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal61,3 procent21,1 procent1,8 procent till 46,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal62,5 procent23,2 procent2,7 procent till 51,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet86,5 procent67,2 procent44,1 procent till 88,7 procentöver branschens median
Kassalikviditet740,9 procent324,5 procent160,1 procent till 783,5 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital48,0 procent10,1 procent-3,7 procent till 46,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 22 167 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
  • Plats 656 av 1 013 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Nacka.
  • Plats 3 301 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
  • Plats 81 439 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 244 723 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202320242025
Rörelsemarginal69,7 procent-61,3 procent
Vinstmarginal69,7 procent-62,5 procent
Soliditet66,8 procent66,3 procent86,5 procent
Kassalikviditet300,9 procent296,9 procent740,9 procent
Avkastning på eget kapital82,1 procent18,2 procent48,0 procent
Omsättningstillväxt--72,3 procent-

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Beckasinvägen 24
13144 Nacka

Bolag på samma adress

4 andra bolag har Beckasinvägen 24 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva verksamhet som konsult, tränare och utbildare inom ledarskap, självledarskap, ledningsgruppsutveckling, skidåkning, skidinstruktör, guidning på skidor och i naturen, samt lavinsäkerhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202320242025
Nettoomsättning206 709 kr57 234 kr111 745 kr
Övriga rörelseintäkter1 kr0 kr-
Råvaror och förnödenheter913 kr0 kr-
Övriga externa kostnader37 483 kr24 954 kr43 293 kr
Personalkostnader24 214 kr18 310 kr0 kr
Rörelseresultat144 100 kr13 970 kr68 452 kr
Ränteintäkter-2 563 kr1 409 kr
Resultat efter finansiella poster144 100 kr16 533 kr69 861 kr
Skatt29 684 kr3 322 kr14 891 kr
Årets resultat114 416 kr13 211 kr54 970 kr

Balansräkning

Post202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar208 814 kr109 519 kr132 479 kr
Kortfristiga fordringar-52 699 kr48 410 kr
Kassa och bank208 814 kr56 820 kr84 069 kr
Summa tillgångar208 814 kr109 519 kr132 479 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital139 416 kr72 627 kr114 597 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-34 416 kr34 627 kr
Årets resultat114 416 kr13 211 kr54 970 kr
Kortfristiga skulder69 398 kr36 892 kr17 882 kr
Skatteskulder29 684 kr33 006 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder39 714 kr3 886 kr17 882 kr
Summa eget kapital och skulder208 814 kr109 519 kr132 479 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget ska bedriva verksamhet som konsult, tränare och utbildare inom ledarskap, självledarskap, ledningsgruppsutveckling, skidåkning, skidinstruktör, guidning på skidor och i naturen, samt lavinsäkerhet.

Företrädare

  • Niklas S

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2022-11-24
Registrerat hos Bolagsverket
Powderlines Consulting AB
2022-11-25
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Powderlines Consulting AB för organisationsnummer?

Powderlines Consulting AB har organisationsnummer 559408-0003 (5594080003).

Var ligger Powderlines Consulting AB?

Powderlines Consulting AB har sin registrerade adress Beckasinvägen 24, 13144 Nacka.

Vilken bransch är Powderlines Consulting AB verksamt i?

Powderlines Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Powderlines Consulting AB?

Powderlines Consulting AB hade en nettoomsättning på 111 745 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Powderlines Consulting AB någon utdelning?

Styrelsen i Powderlines Consulting AB föreslog en utdelning på 56 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Nacka
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2022-11-24
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar