Restaurang Novié AB
Restaurang Novié AB har organisationsnummer 559410-1734 (5594101734)
Aktiebolag • Org.nr: 559410-1734
Om företaget
Restaurang Novié AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tumba. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 243 procent till 303 066 kr räkenskapsåret 2025 (88 238 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Restaurang Novié AB 303 066 kr och redovisade ett resultat på 54 690 kr. Rörelsemarginalen var 21,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 57,4 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 234,6 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,5 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 20,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 57,4 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 234,6 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 77,4 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 844 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 56 av 81 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Sollentuna.
- Plats 1 777 av 2 852 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 70 798 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 213 060 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,0 procent | - | 21,5 procent |
| Vinstmarginal | 1,0 procent | - | 20,8 procent |
| Soliditet | 29,5 procent | 39,0 procent | 57,4 procent |
| Kassalikviditet | 141,9 procent | 164,0 procent | 234,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,3 procent | -196,1 procent | 77,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -78,7 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tunavägen 34c/o c/o Radulovic
14742 Tumba
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Tunavägen 34 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
restaurangverksamhet, event, och catering.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 414 634 kr | 88 238 kr | 303 066 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 110 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 182 480 kr |
| Övriga externa kostnader | 105 172 kr | 55 264 kr | 39 112 kr |
| Personalkostnader | 305 242 kr | 64 458 kr | 16 555 kr |
| Rörelseresultat | 4 220 kr | -31 484 kr | 65 029 kr |
| Ränteintäkter | 23 kr | 220 kr | -167 kr |
| Räntekostnader | 187 kr | 137 kr | 1 871 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 4 056 kr | -31 401 kr | 62 991 kr |
| Skatt | 869 kr | 0 kr | 8 301 kr |
| Årets resultat | 3 187 kr | -31 401 kr | 54 690 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 95 433 kr | 41 010 kr | 123 218 kr |
| Kortfristiga fordringar | 78 996 kr | 15 417 kr | 388 kr |
| Kassa och bank | 16 437 kr | 25 593 kr | 122 830 kr |
| Summa tillgångar | 95 433 kr | 41 010 kr | 123 218 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 28 187 kr | 16 010 kr | 70 700 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 22 411 kr | -8 990 kr |
| Årets resultat | 3 187 kr | -31 401 kr | 54 690 kr |
| Kortfristiga skulder | 67 246 kr | 25 000 kr | 52 518 kr |
| Skatteskulder | 869 kr | 0 kr | 8 301 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 32 041 kr | 25 000 kr | 44 217 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 95 433 kr | 41 010 kr | 123 218 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2022,sedan dess bedriver låkalvård service,almän rengöring av alla slags byggnader och kontor.
Företrädare
- Melanija R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Restaurang Novié AB för organisationsnummer?
Restaurang Novié AB har organisationsnummer 559410-1734 (5594101734).
Var ligger Restaurang Novié AB?
Restaurang Novié AB har sin registrerade adress Tunavägen 34, 14742 Tumba.
Vilken bransch är Restaurang Novié AB verksamt i?
Restaurang Novié AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Restaurang Novié AB?
Restaurang Novié AB hade en nettoomsättning på 303 066 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-12-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.