Camici AB
Camici AB har organisationsnummer 559410-8309 (5594108309)
Aktiebolag • Org.nr: 559410-8309
Omsorg och sociala insatser i övriga boendeformer för vuxnaSkövde
Om företaget
Camici AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skövde. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som omsorg och sociala insatser i övriga boendeformer för vuxna enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 87992).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 28 procent till 4 449 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 468 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Camici AB 4 449 000 kr och redovisade ett resultat på 189 837 kr. Rörelsemarginalen var 7,3 procent, över branschens median (median 6,6 procent). Soliditeten var 40,8 procent, under branschens median (median 50,4 procent). Kassalikviditeten var 226,3 procent, över branschens median (median 225,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,3 procent | 6,6 procent | -3,5 procent till 12,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,3 procent | 4,1 procent | -3,5 procent till 12,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 40,8 procent | 50,4 procent | 15,3 procent till 75,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 226,3 procent | 225,6 procent | 126,1 procent till 484,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 45,0 procent | 1,1 procent | -45,1 procent till 46,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 28,3 procent | 0,0 procent | -36,6 procent till 31,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 112 000 kr | 922 000 kr | 588 000 kr till 1 217 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 623 000 kr | 531 000 kr | 338 000 kr till 688 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 18 av 45 aktiebolag inom omsorg och sociala insatser i övriga boendeformer för vuxna.
- Plats 154 av 1 287 aktiebolag med säte i Skövde.
- Plats 7 178 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 40 811 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,1 procent | 8,7 procent | 7,3 procent |
| Vinstmarginal | 4,0 procent | 9,1 procent | 7,3 procent |
| Soliditet | 32,2 procent | 35,5 procent | 40,8 procent |
| Kassalikviditet | 160,9 procent | 181,4 procent | 226,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 41,7 procent | 77,8 procent | 45,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 277,0 procent | 28,3 procent |
| Omsättning per anställd | 460 000 kr | 1 156 000 kr | 1 112 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 389 000 kr | 626 000 kr | 623 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 417c/o Camici AB
54128 Skövde
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva ett skyddat boende och placera kvinnor och barn som tillfälligt behöver skydd.
Bransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 920 236 kr | 3 467 947 kr | 4 449 128 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 53 450 kr |
| Övriga externa kostnader | 79 717 kr | 1 171 002 kr | 1 488 351 kr |
| Personalkostnader | 778 800 kr | 1 876 537 kr | 2 490 671 kr |
| Avskrivningar | - | 2 735 kr | 13 000 kr |
| Rörelseresultat | 37 944 kr | 300 301 kr | 323 557 kr |
| Ränteintäkter | 131 kr | 15 215 kr | 498 kr |
| Räntekostnader | 688 kr | 859 kr | 769 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 37 387 kr | 314 657 kr | 323 286 kr |
| Bokslutsdispositioner | -9 000 kr | -86 765 kr | -80 650 kr |
| Skatt | 6 911 kr | 47 763 kr | 52 799 kr |
| Årets resultat | 21 476 kr | 180 129 kr | 189 837 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 62 265 kr | 49 265 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 62 265 kr | 49 265 kr |
| Omsättningstillgångar | 159 727 kr | 590 609 kr | 982 958 kr |
| Kortfristiga fordringar | 123 998 kr | 381 381 kr | 579 440 kr |
| Kassa och bank | 35 729 kr | 209 228 kr | 403 518 kr |
| Summa tillgångar | 159 727 kr | 652 874 kr | 1 032 223 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 51 476 kr | 231 605 kr | 421 442 kr |
| Aktiekapital | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 21 476 kr | 201 605 kr |
| Årets resultat | 21 476 kr | 180 129 kr | 189 837 kr |
| Obeskattade reserver | 9 000 kr | 95 765 kr | 176 415 kr |
| Kortfristiga skulder | 99 251 kr | 325 504 kr | 434 366 kr |
| Leverantörsskulder | 28 021 kr | 25 516 kr | 1 925 kr |
| Skatteskulder | 6 911 kr | 61 191 kr | 117 172 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 64 320 kr | 70 623 kr | 92 823 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 159 727 kr | 652 874 kr | 1 032 223 kr |
Företrädare
- Carl F (ordförande)
- Peter W
- Cina E
- Camilla K
Undertecknad i Skövde 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Camici AB för organisationsnummer?
Camici AB har organisationsnummer 559410-8309 (5594108309).
Var ligger Camici AB?
Camici AB har sin registrerade adress Box 417, 54128 Skövde.
Vilken bransch är Camici AB verksamt i?
Camici AB är registrerat i branschen omsorg och sociala insatser i övriga boendeformer för vuxna enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Camici AB?
Camici AB hade en nettoomsättning på 4 449 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Camici AB?
Camici AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Camici AB (Företagsnamn)
- Caci trygg och säker (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser boendet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Skövde
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-12-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.