Lilys Holding i Uppsala AB
Lilys Holding i Uppsala AB har organisationsnummer 559411-4372 (5594114372)
Aktiebolag • Org.nr: 559411-4372
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikUppsala
Om företaget
Lilys Holding i Uppsala AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 50 000 kr räkenskapsåret 2025 (50 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lilys Holding i Uppsala AB 50 000 kr och redovisade ett resultat på 20 732 kr. Soliditeten var 3,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 5,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,0 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 5,6 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 23,0 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 575 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 131 av 161 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Uppsala.
- Plats 5 423 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 8 890 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 260 171 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Soliditet | 49,7 procent | 3,0 procent |
| Kassalikviditet | 253,7 procent | 5,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,8 procent | 23,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 114675141 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, andelar i dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 13 411 kr | 23 798 kr |
| Rörelseresultat | 36 589 kr | 26 202 kr |
| Ränteintäkter | 534 kr | 255 kr |
| Räntekostnader | - | 201 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 37 123 kr | 26 256 kr |
| Bokslutsdispositioner | -9 300 kr | 0 kr |
| Skatt | 5 780 kr | 5 524 kr |
| Årets resultat | 22 043 kr | 20 732 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 8 500 kr | 2 808 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 500 kr | 2 808 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 130 993 kr | 159 005 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 36 kr |
| Kassa och bank | 130 993 kr | 158 969 kr |
| Summa tillgångar | 139 493 kr | 2 967 505 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 69 262 kr | 89 994 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 22 219 kr | 44 262 kr |
| Årets resultat | 22 043 kr | 20 732 kr |
| Obeskattade reserver | 18 600 kr | 18 600 kr |
| Kortfristiga skulder | 51 631 kr | 2 858 911 kr |
| Skatteskulder | 11 543 kr | 11 304 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 34 088 kr | 2 841 607 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 139 493 kr | 2 967 505 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och andelar i dotterbolag. Företaget ska även bediva konsultverksamhet inom byggindustrin samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Företaget har under räkenskapsåret köpt 100% av aktierna i RO Byggentreprenad i Uppsala AB, org nr 556878-9555.
Företrädare
- Roberth O
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lilys Holding i Uppsala AB för organisationsnummer?
Lilys Holding i Uppsala AB har organisationsnummer 559411-4372 (5594114372).
Var ligger Lilys Holding i Uppsala AB?
Lilys Holding i Uppsala AB har sin registrerade adress Box 1146, 75141 Uppsala.
Vilken bransch är Lilys Holding i Uppsala AB verksamt i?
Lilys Holding i Uppsala AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lilys Holding i Uppsala AB?
Lilys Holding i Uppsala AB hade en nettoomsättning på 50 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-12-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.