Brandsäkerhet Mala AB

Brandsäkerhet Mala AB har organisationsnummer 559412-0304 (5594120304)

Aktiebolag • Org.nr: 559412-0304

All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikBjärnum

Aktivt företagVerksamt sedan 2022Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare✓ Verifierat på Google★★★☆☆ 3.0 (2 recensioner)

Om företaget

Brandsäkerhet Mala AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bjärnum. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990). På Google Maps är verksamheten listad som fire protection equipment supplier. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.

Kontaktuppgifter

Kategori: Fire protection equipment supplier

Telefon: +46709382787

Hemsida: brandsakerhetmala.se

Ekonomi

2 071 000 krOmsättning▲ 42 procent
31 599 krÅrets resultat
2Antal anställda
18,6 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 42 procent till 2 071 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 454 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Brandsäkerhet Mala AB 2 071 000 kr och redovisade ett resultat på 31 599 kr. Rörelsemarginalen var 3,2 procent, under branschens median (median 17,0 procent). Soliditeten var 18,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 86,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal3,2 procent17,0 procent1,5 procent till 41,6 procentUnder branschens median
Vinstmarginal1,9 procent18,6 procent1,9 procent till 45,4 procentUnder branschens median
Soliditet18,6 procent64,6 procent41,5 procent till 87,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet86,3 procent293,2 procent149,7 procent till 679,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital43,5 procent11,0 procent-3,2 procent till 48,9 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt42,4 procent-3,0 procent-38,3 procent till 26,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd1 036 000 kr893 000 kr401 000 kr till 1 561 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd360 000 kr490 000 kr150 000 kr till 769 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 409 av 3 052 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
  • Plats 3 av 6 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Hässleholm.
  • Plats 293 av 1 097 aktiebolag med säte i Hässleholm.
  • Plats 9 417 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
  • Plats 82 174 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202320242025
Rörelsemarginal1,1 procent1,4 procent3,2 procent
Vinstmarginal1,1 procent0,7 procent1,9 procent
Soliditet14,5 procent16,1 procent18,6 procent
Kassalikviditet117,0 procent94,4 procent86,3 procent
Avkastning på eget kapital24,7 procent19,1 procent43,5 procent
Omsättningstillväxt-55,2 procent42,4 procent
Omsättning per anställd937 000 kr727 000 kr1 036 000 kr
Personalkostnad per anställd559 000 kr388 000 kr360 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Nelly Thürings väg 4
28265 Bjärnum

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall direkt eller indirekt förvalta och sälja brandskyddsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202320242025
Nettoomsättning937 360 kr1 453 924 kr2 070 766 kr
Övriga rörelseintäkter-75 408 kr200 kr
Övriga externa kostnader161 726 kr371 324 kr382 212 kr
Personalkostnader558 767 kr775 674 kr720 081 kr
Avskrivningar-536 kr4 000 kr
Rörelseresultat10 354 kr20 989 kr66 980 kr
Ränteintäkter90 kr747 kr95 kr
Räntekostnader97 kr11 961 kr27 150 kr
Resultat efter finansiella poster10 347 kr9 775 kr39 925 kr
Skatt2 150 kr1 952 kr8 326 kr
Årets resultat8 197 kr7 823 kr31 599 kr

Balansräkning

Post202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar-19 464 kr15 464 kr
Materiella anläggningstillgångar-19 464 kr15 464 kr
Omsättningstillgångar228 770 kr235 989 kr374 420 kr
Varulager-76 876 kr100 470 kr
Kortfristiga fordringar178 419 kr124 873 kr271 821 kr
Kassa och bank50 351 kr34 240 kr2 129 kr
Summa tillgångar228 770 kr255 453 kr389 884 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital33 197 kr41 020 kr72 619 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-8 197 kr16 020 kr
Årets resultat8 197 kr7 823 kr31 599 kr
Kortfristiga skulder195 573 kr168 588 kr317 265 kr
Leverantörsskulder75 789 kr62 518 kr89 191 kr
Övriga kortfristiga skulder109 784 kr67 270 kr94 127 kr
Summa eget kapital och skulder228 770 kr255 453 kr389 884 kr

Företrädare

  • Magnus L

Undertecknad i Hässleholm 2025.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2022-12-13
Registrerat hos Bolagsverket
Brandsäkerhet Mala AB
2022-12-16
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Brandsäkerhet Mala AB för organisationsnummer?

Brandsäkerhet Mala AB har organisationsnummer 559412-0304 (5594120304).

Var ligger Brandsäkerhet Mala AB?

Brandsäkerhet Mala AB har sin registrerade adress Nelly Thürings väg 4, 28265 Bjärnum.

Vilken bransch är Brandsäkerhet Mala AB verksamt i?

Brandsäkerhet Mala AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Brandsäkerhet Mala AB?

Brandsäkerhet Mala AB hade en nettoomsättning på 2 071 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Brandsäkerhet Mala AB?

Brandsäkerhet Mala AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Hässleholm
Län
Skåne län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2022-12-13
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Tjänster

🅿️ Handikapparkering

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar