Orvar Anklew Druid Film & TV AB
Orvar Anklew Druid Film & TV AB har organisationsnummer 559412-4108 (5594124108)
Aktiebolag • Org.nr: 559412-4108
Om företaget
Orvar Anklew Druid Film & TV AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Fjärdhundra. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som efterproduktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 1 048 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 162 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Orvar Anklew Druid Film & TV AB 1 048 000 kr och redovisade ett resultat på 90 888 kr. Rörelsemarginalen var 10,9 procent, över branschens median (median 9,7 procent). Soliditeten var 26,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,8 procent). Kassalikviditeten var 123,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,9 procent | 9,7 procent | 0,4 procent till 25,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,9 procent | 9,7 procent | 0,4 procent till 25,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 26,1 procent | 61,8 procent | 39,3 procent till 78,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 123,6 procent | 276,2 procent | 167,7 procent till 495,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 59,0 procent | 17,7 procent | -7,7 procent till 50,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -9,8 procent | -3,6 procent | -28,3 procent till 18,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 048 000 kr | 795 000 kr | 465 000 kr till 1 105 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 737 000 kr | 536 000 kr | 329 000 kr till 738 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 111 av 387 aktiebolag inom efterproduktion av film, video och tv-program.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom efterproduktion av film, video och tv-program med säte i Enköping.
- Plats 596 av 1 362 aktiebolag med säte i Enköping.
- Plats 4 663 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 141 369 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,9 procent | 10,9 procent |
| Vinstmarginal | 26,0 procent | 10,9 procent |
| Soliditet | 54,7 procent | 26,1 procent |
| Kassalikviditet | 209,9 procent | 123,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,1 procent | 59,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 162 000 kr | 1 048 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 661 000 kr | 737 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torstuna-Nibble 874972 Fjärdhundra
Verksamhetsbeskrivning
Produktion och postproduktion, efterbearbetning, av film och tv samt konsulttjänster inom nämnda områden.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 161 921 kr | 1 047 876 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 800 kr |
| Övriga externa kostnader | 199 918 kr | 195 606 kr |
| Personalkostnader | 661 485 kr | 737 292 kr |
| Avskrivningar | - | 1 656 kr |
| Rörelseresultat | 300 518 kr | 114 122 kr |
| Ränteintäkter | 946 kr | 320 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 301 464 kr | 114 442 kr |
| Skatt | 61 649 kr | 23 554 kr |
| Årets resultat | 239 815 kr | 90 888 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 23 769 kr | 51 159 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 17 455 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 769 kr | 33 704 kr |
| Omsättningstillgångar | 457 310 kr | 539 768 kr |
| Kortfristiga fordringar | 361 597 kr | 239 445 kr |
| Kassa och bank | 95 713 kr | 300 323 kr |
| Summa tillgångar | 481 079 kr | 590 927 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 263 180 kr | 154 068 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | -1 635 kr | 38 180 kr |
| Årets resultat | 239 815 kr | 90 888 kr |
| Kortfristiga skulder | 217 899 kr | 436 859 kr |
| Leverantörsskulder | 9 109 kr | 1 209 kr |
| Skatteskulder | 29 463 kr | 6 240 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 179 327 kr | 429 410 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 481 079 kr | 590 927 kr |
Företrädare
- Orvar A
Undertecknad i Enköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Orvar Anklew Druid Film & TV AB för organisationsnummer?
Orvar Anklew Druid Film & TV AB har organisationsnummer 559412-4108 (5594124108).
Var ligger Orvar Anklew Druid Film & TV AB?
Orvar Anklew Druid Film & TV AB har sin registrerade adress Torstuna-Nibble 8, 74972 Fjärdhundra.
Vilken bransch är Orvar Anklew Druid Film & TV AB verksamt i?
Orvar Anklew Druid Film & TV AB är registrerat i branschen efterproduktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Orvar Anklew Druid Film & TV AB?
Orvar Anklew Druid Film & TV AB hade en nettoomsättning på 1 048 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Orvar Anklew Druid Film & TV AB?
Orvar Anklew Druid Film & TV AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-12-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.