Jeanette Melin Research AB
Jeanette Melin Research AB har organisationsnummer 559414-6002 (5594146002)
Aktiebolag • Org.nr: 559414-6002
Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utvecklingLjungskile
Om företaget
Jeanette Melin Research AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ljungskile. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 72109). Företaget bedriver även verksamhet inom samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 193 000 kr räkenskapsåret 2025 (190 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jeanette Melin Research AB 193 000 kr och redovisade ett resultat på 114 709 kr. Rörelsemarginalen var 75,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,3 procent). Soliditeten var 76,6 procent, över branschens median (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 362,0 procent, under branschens median (median 378,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 75,2 procent | 24,3 procent | 1,4 procent till 59,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 75,1 procent | 25,4 procent | 2,1 procent till 64,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 76,6 procent | 71,4 procent | 44,8 procent till 90,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 362,0 procent | 378,9 procent | 166,0 procent till 1065,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 44,1 procent | 2,9 procent | -11,7 procent till 30,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1,6 procent | -9,0 procent | -44,6 procent till 16,3 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 511 av 982 aktiebolag inom annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling.
- Plats 1 325 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 37 644 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 229 354 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 88,7 procent | 65,2 procent | 75,2 procent |
| Vinstmarginal | 88,8 procent | 65,8 procent | 75,1 procent |
| Soliditet | 53,7 procent | 71,7 procent | 76,6 procent |
| Kassalikviditet | 216,1 procent | 344,8 procent | 362,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 89,8 procent | 40,4 procent | 44,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -39,3 procent | 1,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skafteröd 209c/o c/o Jeanette Melin
45991 Ljungskile
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva forskning och utveckling inom naturvetenskap och teknisk verksamhet vid sidan av bioteknologisk forskning och utveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 313 462 kr | 189 763 kr | 193 003 kr |
| Övriga externa kostnader | 35 961 kr | 62 754 kr | 45 910 kr |
| Personalkostnader | - | 3 181 kr | 2 021 kr |
| Rörelseresultat | 277 501 kr | 123 828 kr | 145 072 kr |
| Ränteintäkter | 670 kr | 875 kr | 580 kr |
| Räntekostnader | - | 97 kr | 1 059 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 278 171 kr | 124 606 kr | 144 593 kr |
| Skatt | 57 165 kr | 25 506 kr | 29 884 kr |
| Årets resultat | 221 006 kr | 99 100 kr | 114 709 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 8 000 kr | 52 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 8 000 kr | 52 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 458 245 kr | 334 228 kr | 287 392 kr |
| Kortfristiga fordringar | 409 492 kr | 283 507 kr | 213 224 kr |
| Kassa och bank | 48 753 kr | 50 721 kr | 74 168 kr |
| Summa tillgångar | 458 245 kr | 342 228 kr | 339 392 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 246 189 kr | 245 289 kr | 259 998 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 183 kr | 121 189 kr | 120 289 kr |
| Årets resultat | 221 006 kr | 99 100 kr | 114 709 kr |
| Kortfristiga skulder | 212 056 kr | 96 939 kr | 79 394 kr |
| Leverantörsskulder | - | 13 041 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 94 832 kr | 46 426 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 117 224 kr | 37 472 kr | 79 394 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 458 245 kr | 342 228 kr | 339 392 kr |
Företrädare
- Jeanette M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jeanette Melin Research AB för organisationsnummer?
Jeanette Melin Research AB har organisationsnummer 559414-6002 (5594146002).
Var ligger Jeanette Melin Research AB?
Jeanette Melin Research AB har sin registrerade adress Skafteröd 209, 45991 Ljungskile.
Vilken bransch är Jeanette Melin Research AB verksamt i?
Jeanette Melin Research AB är registrerat i branschen annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jeanette Melin Research AB?
Jeanette Melin Research AB hade en nettoomsättning på 193 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Jeanette Melin Research AB någon utdelning?
Styrelsen i Jeanette Melin Research AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.