N2L Förvaltning AB
N2L Förvaltning AB har organisationsnummer 559414-8982 (5594148982)
Aktiebolag • Org.nr: 559414-8982
Om företaget
N2L Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trekanten. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk provning och analys enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 5 procent till 4 349 621 kr räkenskapsåret 2024 (4 572 809 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte N2L Förvaltning AB 4 349 621 kr och redovisade ett resultat på 1 022 840 kr. Rörelsemarginalen var 28,0 procent, över branschens median (median 17,1 procent). Soliditeten var 43,2 procent, under branschens median (median 59,5 procent). Kassalikviditeten var 175,9 procent, under branschens median (median 288,5 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,0 procent | 17,1 procent | 1,9 procent till 33,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 29,7 procent | 17,9 procent | 1,8 procent till 33,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,2 procent | 59,5 procent | 34,9 procent till 81,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 175,9 procent | 288,5 procent | 163,2 procent till 604,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 70,1 procent | 24,0 procent | -2,1 procent till 51,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,9 procent | 4,4 procent | -22,7 procent till 29,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 450 000 kr | 1 155 000 kr | 538 000 kr till 1 701 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 902 000 kr | 576 000 kr | 253 000 kr till 811 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,5 procent | 28,0 procent |
| Vinstmarginal | 31,5 procent | 29,7 procent |
| Soliditet | 32,7 procent | 43,2 procent |
| Kassalikviditet | 148,6 procent | 175,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,9 procent | 70,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -4,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 524 000 kr | 1 450 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 771 000 kr | 902 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Missionsgatan 3c/o c/o Andreas Nilsson
38840 Trekanten
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Missionsgatan 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall på uppdrag och genom eget bolag förvalta, förädla, förvärva och försälja fast egendom även bedriva konsultverksamhet inom dessa områden samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 71200Teknisk provning och analysHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 572 809 kr | 4 349 621 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | -2 250 kr |
| Övriga externa kostnader | 821 484 kr | 420 674 kr |
| Personalkostnader | 2 312 102 kr | 2 706 874 kr |
| Rörelseresultat | 1 439 223 kr | 1 219 823 kr |
| Ränteintäkter | 318 kr | 70 649 kr |
| Räntekostnader | - | 496 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 439 541 kr | 1 289 976 kr |
| Skatt | 297 534 kr | 267 136 kr |
| Årets resultat | 1 142 007 kr | 1 022 840 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 3 570 378 kr | 3 382 247 kr |
| Kortfristiga fordringar | 423 381 kr | 213 131 kr |
| Kassa och bank | 3 146 997 kr | 3 169 116 kr |
| Summa tillgångar | 3 570 378 kr | 3 382 247 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 167 007 kr | 1 459 847 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 412 007 kr |
| Årets resultat | 1 142 007 kr | 1 022 840 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 403 371 kr | 1 922 400 kr |
| Leverantörsskulder | 594 174 kr | 52 243 kr |
| Skatteskulder | 347 024 kr | 675 344 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 649 889 kr | 339 108 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 570 378 kr | 3 382 247 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska på uppdrag och genom eget bolag förvalta, förädla, förvärva och försälja fast egendom samt även bedriva konsultverksamhet inom dessa områden. Detta är bolagets andra verksamhetsår.
Företrädare
- Jan-Christer N (ordförande)
- Anders L (styrelseledamot)
- Andreas N (styrelseledamot)
Undertecknad i Kalmar.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har N2L Förvaltning AB för organisationsnummer?
N2L Förvaltning AB har organisationsnummer 559414-8982 (5594148982).
Var ligger N2L Förvaltning AB?
N2L Förvaltning AB har sin registrerade adress Missionsgatan 3, 38840 Trekanten.
Vilken bransch är N2L Förvaltning AB verksamt i?
N2L Förvaltning AB är registrerat i branschen teknisk provning och analys enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter N2L Förvaltning AB?
N2L Förvaltning AB hade en nettoomsättning på 4 349 621 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har N2L Förvaltning AB?
N2L Förvaltning AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kalmar
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.