Om företaget
frans entertainment AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ystad. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 42 procent till 238 338 kr räkenskapsåret 2025 (409 678 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte frans entertainment AB 238 338 kr och redovisade ett resultat på 102 792 kr. Rörelsemarginalen var 59,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,1 procent). Soliditeten var 83,5 procent, över branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 604,9 procent, över branschens median (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 59,4 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 58,9 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 83,5 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 604,9 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 61,2 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -41,8 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 535 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 651 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 41 389 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 73 903 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 222 376 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,4 procent | 59,4 procent |
| Vinstmarginal | -16,3 procent | 58,9 procent |
| Soliditet | 38,0 procent | 83,5 procent |
| Kassalikviditet | 161,2 procent | 604,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -141,2 procent | 61,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -41,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Repslagaregatan 4c/o C/o Frans jeppsson wall
27152 Ystad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom musik genom artisteri och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 409 678 kr | 238 338 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 88 730 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 388 099 kr | 92 230 kr |
| Personalkostnader | - | 4 632 kr |
| Rörelseresultat | -67 277 kr | 141 476 kr |
| Ränteintäkter | 359 kr | 292 kr |
| Räntekostnader | 10 kr | 1 499 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -66 928 kr | 140 269 kr |
| Skatt | 25 058 kr | 37 477 kr |
| Årets resultat | -91 986 kr | 102 792 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 171 610 kr | 201 209 kr |
| Kortfristiga fordringar | 146 402 kr | 91 320 kr |
| Kassa och bank | 25 208 kr | 109 889 kr |
| Summa tillgångar | 171 610 kr | 201 209 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 65 155 kr | 167 947 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 132 141 kr | 40 155 kr |
| Årets resultat | -91 986 kr | 102 792 kr |
| Kortfristiga skulder | 106 455 kr | 33 262 kr |
| Skatteskulder | 81 455 kr | 8 262 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 171 610 kr | 201 209 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva försäljning inom musik- och nöjesbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Frans J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har frans entertainment AB för organisationsnummer?
frans entertainment AB har organisationsnummer 559415-3677 (5594153677).
Var ligger frans entertainment AB?
frans entertainment AB har sin registrerade adress Repslagaregatan 4, 27152 Ystad.
Vilken bransch är frans entertainment AB verksamt i?
frans entertainment AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter frans entertainment AB?
frans entertainment AB hade en nettoomsättning på 238 338 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-12-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.