Per Dahlgren AB
Per Dahlgren AB har organisationsnummer 559416-2157 (5594162157)
Aktiebolag • Org.nr: 559416-2157
Om företaget
Per Dahlgren AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510). Sidoverksamheter inkluderar stödverksamhet avseende husdjursskötsel och litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 1 224 529 kr räkenskapsåret 2025 (1 144 624 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Per Dahlgren AB 1 224 529 kr och redovisade ett resultat på 162 059 kr. Rörelsemarginalen var 16,7 procent, över branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 84,2 procent, över branschens median (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 631,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,7 procent | 7,0 procent | -1,8 procent till 23,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,7 procent | 6,9 procent | -1,9 procent till 23,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 84,2 procent | 64,4 procent | 36,8 procent till 84,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 631,4 procent | 298,2 procent | 147,1 procent till 628,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 47,9 procent | 9,3 procent | -14,5 procent till 40,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 7,0 procent | -0,8 procent | -24,9 procent till 19,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 225 000 kr | 636 000 kr | 273 000 kr till 1 070 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 964 000 kr | 308 000 kr | 96 000 kr till 516 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 358 av 2 064 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 72 av 416 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Stockholm.
- Plats 23 373 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 41 876 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 126 583 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,2 procent | 9,6 procent | 16,7 procent |
| Vinstmarginal | 20,2 procent | 9,9 procent | 16,7 procent |
| Soliditet | 76,3 procent | 81,1 procent | 84,2 procent |
| Kassalikviditet | 422,8 procent | 528,1 procent | 631,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,6 procent | 32,5 procent | 47,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 12,6 procent | 7,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 016 000 kr | 1 145 000 kr | 1 225 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 647 000 kr | 849 000 kr | 964 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bällstavägen28916855 Bromma
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Bällstavägen289 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utbildning och träning av hästar och ryttare, inköp och försäljning av hästar och allt där tillhörande. Därtill ska företaget bedriva journalistik samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 016 346 kr | 1 144 624 kr | 1 224 529 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 16 770 kr | 9 476 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 147 134 kr | 175 762 kr | 55 574 kr |
| Personalkostnader | 647 240 kr | 849 425 kr | 964 445 kr |
| Rörelseresultat | 205 202 kr | 109 961 kr | 204 510 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 099 kr | 587 kr |
| Räntekostnader | - | - | 790 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 205 202 kr | 113 060 kr | 204 307 kr |
| Skatt | 44 048 kr | 23 290 kr | 42 248 kr |
| Årets resultat | 161 154 kr | 89 770 kr | 162 059 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 243 818 kr | 340 374 kr | 401 589 kr |
| Kortfristiga fordringar | 31 150 kr | 14 000 kr | 18 000 kr |
| Kassa och bank | 212 668 kr | 326 374 kr | 383 589 kr |
| Summa tillgångar | 243 818 kr | 340 374 kr | 401 589 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 186 154 kr | 275 924 kr | 337 983 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 161 154 kr | 150 924 kr |
| Årets resultat | 161 154 kr | 89 770 kr | 162 059 kr |
| Kortfristiga skulder | 57 664 kr | 64 450 kr | 63 606 kr |
| Leverantörsskulder | 987 kr | 0 kr | 53 kr |
| Skatteskulder | 25 328 kr | 27 870 kr | 17 399 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 349 kr | 36 580 kr | 46 154 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 243 818 kr | 340 374 kr | 401 589 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver utbildning och träning av hästar och ryttare, inköp och försäljning av hästar och allt där tillhörande. Därtill bedriver företaget journalistik samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Per Sture Gustav D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Per Dahlgren AB för organisationsnummer?
Per Dahlgren AB har organisationsnummer 559416-2157 (5594162157).
Var ligger Per Dahlgren AB?
Per Dahlgren AB har sin registrerade adress Bällstavägen289, 16855 Bromma.
Vilken bransch är Per Dahlgren AB verksamt i?
Per Dahlgren AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Per Dahlgren AB?
Per Dahlgren AB hade en nettoomsättning på 1 224 529 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Per Dahlgren AB?
Per Dahlgren AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-01-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.