Rozin Beauty AB
Rozin Beauty AB har organisationsnummer 559417-4830 (5594174830)
Aktiebolag • Org.nr: 559417-4830
Om företaget
Rozin Beauty AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 101 000 kr räkenskapsåret 2025 (83 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rozin Beauty AB 101 000 kr och redovisade ett resultat på 1 017 kr. Rörelsemarginalen var 0,8 procent, under branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 17,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 35,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,0 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 17,3 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 35,9 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 769 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 16 av 18 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Halmstad.
- Plats 1 990 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 7 730 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 246 900 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 0,8 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 1,0 procent |
| Soliditet | 11,0 procent | 19,2 procent | 17,3 procent |
| Kassalikviditet | 29,8 procent | 57,1 procent | 35,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -538,7 procent | 44,6 procent | 3,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Smältaregatan 9c/o c/o Pinar Bicolar
30223 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva skönhetssalong och försälja skönhetsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 738 kr | 82 778 kr | 100 949 kr |
| Övriga externa kostnader | 29 729 kr | 46 629 kr | 73 501 kr |
| Avskrivningar | 22 367 kr | 24 400 kr | 26 560 kr |
| Rörelseresultat | -80 158 kr | 11 653 kr | 822 kr |
| Ränteintäkter | 40 kr | 334 kr | 195 kr |
| Räntekostnader | 7 kr | 3 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -80 125 kr | 11 984 kr | 1 017 kr |
| Årets resultat | -80 125 kr | 11 984 kr | 1 017 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 99 633 kr | 75 233 kr | 113 455 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 99 633 kr | 75 233 kr | 113 455 kr |
| Omsättningstillgångar | 35 928 kr | 64 361 kr | 47 863 kr |
| Kortfristiga fordringar | 23 314 kr | 26 157 kr | 19 376 kr |
| Kassa och bank | 12 614 kr | 38 204 kr | 28 488 kr |
| Summa tillgångar | 135 561 kr | 139 594 kr | 161 318 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 14 875 kr | 26 859 kr | 27 876 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 70 000 kr | -10 125 kr | 1 859 kr |
| Årets resultat | -80 125 kr | 11 984 kr | 1 017 kr |
| Kortfristiga skulder | 120 686 kr | 112 735 kr | 133 442 kr |
| Leverantörsskulder | - | 5 529 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 120 686 kr | 107 206 kr | 133 442 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 135 561 kr | 139 594 kr | 161 318 kr |
Företrädare
- Adem B
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rozin Beauty AB för organisationsnummer?
Rozin Beauty AB har organisationsnummer 559417-4830 (5594174830).
Var ligger Rozin Beauty AB?
Rozin Beauty AB har sin registrerade adress Smältaregatan 9, 30223 Halmstad.
Vilken bransch är Rozin Beauty AB verksamt i?
Rozin Beauty AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rozin Beauty AB?
Rozin Beauty AB hade en nettoomsättning på 101 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-01-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.