Kranbilen 7 AB
Kranbilen 7 AB har organisationsnummer 559417-8641 (5594178641)
Aktiebolag • Org.nr: 559417-8641
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerVästervik
Om företaget
Kranbilen 7 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västervik. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 6 procent till 1 137 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 069 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Kranbilen 7 AB 1 137 000 kr och redovisade ett resultat på 236 374 kr. Rörelsemarginalen var 51,4 procent, över branschens median (median 40,2 procent). Soliditeten var 6,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 99,2 procent, under branschens median (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,4 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 26,2 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 6,0 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 99,2 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 36,0 procent | 11,0 procent | 1,6 procent till 28,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,4 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 254 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 11 av 31 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Västervik.
- Plats 367 av 822 aktiebolag med säte i Västervik.
- Plats 2 184 av 5 016 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 134 484 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,3 procent | 51,4 procent |
| Vinstmarginal | 18,8 procent | 26,2 procent |
| Soliditet | 6,1 procent | 6,0 procent |
| Kassalikviditet | 57,1 procent | 99,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,0 procent | 36,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 6,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lunnargatan 34c/o Jan Carlsson
59362 Västervik
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Lunnargatan 34 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 068 716 kr | 1 136 670 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 55 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 196 264 kr | 231 812 kr |
| Avskrivningar | 312 886 kr | 376 130 kr |
| Rörelseresultat | 559 566 kr | 584 228 kr |
| Ränteintäkter | 255 kr | -117 kr |
| Räntekostnader | 358 702 kr | 286 036 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 201 119 kr | 298 075 kr |
| Skatt | 41 379 kr | 61 701 kr |
| Årets resultat | 159 740 kr | 236 374 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 6 552 889 kr | 8 071 759 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 552 889 kr | 8 071 759 kr |
| Omsättningstillgångar | 347 735 kr | 2 793 363 kr |
| Kortfristiga fordringar | 31 811 kr | 370 207 kr |
| Kassa och bank | 315 924 kr | 2 423 156 kr |
| Summa tillgångar | 6 900 624 kr | 10 865 122 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 420 602 kr | 656 976 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 210 862 kr | 370 602 kr |
| Årets resultat | 159 740 kr | 236 374 kr |
| Kortfristiga skulder | 609 462 kr | 2 816 150 kr |
| Leverantörsskulder | 2 324 kr | 2 251 575 kr |
| Skatteskulder | 93 930 kr | 75 901 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 78 761 kr | 226 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 900 624 kr | 10 865 122 kr |
Företrädare
- Alexander J (ordförande)
- Christian W
- Torbjörn K
Undertecknad i Västervik 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kranbilen 7 AB för organisationsnummer?
Kranbilen 7 AB har organisationsnummer 559417-8641 (5594178641).
Var ligger Kranbilen 7 AB?
Kranbilen 7 AB har sin registrerade adress Lunnargatan 34, 59362 Västervik.
Vilken bransch är Kranbilen 7 AB verksamt i?
Kranbilen 7 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kranbilen 7 AB?
Kranbilen 7 AB hade en nettoomsättning på 1 137 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västervik
- Län
- Kalmar län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-01-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.