888 ent AB
888 ent AB har organisationsnummer 559418-1736 (5594181736)
Aktiebolag • Org.nr: 559418-1736
Om företaget
888 ent AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vedum. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som cateringverksamhet vid enskilda evenemang enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56210). Sidoverksamheter inkluderar restaurangverksamhet, icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak, byggande av bostadshus och andra byggnader och detaljhandel med motorfordon.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 45 procent till 1 208 908 kr räkenskapsåret 2025 (2 217 099 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte 888 ent AB 1 208 908 kr och redovisade ett resultat på 162 427 kr. Rörelsemarginalen var 23,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,7 procent). Soliditeten var 65,6 procent, över branschens median (median 56,6 procent). Kassalikviditeten var 610,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 231,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,9 procent | 5,7 procent | -0,6 procent till 16,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 17,0 procent | 5,6 procent | -0,6 procent till 16,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 65,6 procent | 56,6 procent | 32,2 procent till 80,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 610,4 procent | 231,2 procent | 125,9 procent till 495,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 28,3 procent | 8,5 procent | -16,0 procent till 40,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -45,5 procent | 2,4 procent | -18,7 procent till 25,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 152 av 427 aktiebolag inom cateringverksamhet vid enskilda evenemang.
- Plats 117 av 236 aktiebolag med säte i Herrljunga.
- Plats 21 518 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 129 320 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,8 procent | 13,7 procent | 23,9 procent |
| Vinstmarginal | 26,9 procent | 10,1 procent | 17,0 procent |
| Soliditet | 42,7 procent | 46,8 procent | 65,6 procent |
| Kassalikviditet | 31,4 procent | 112,1 procent | 610,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,3 procent | 40,1 procent | 28,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 79,5 procent | -45,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Villagatan 4c/o c/o Johannes Danielsson
53460 Vedum
Verksamhetsbeskrivning
Cateringverksamhet. Verksamhet för mötesarrangemang. Evenemang och events. Restaurangverksamhet. Fastighetsuthyrning. Fastigheter. Ombyggnationer av fastigheter. Erbjuder massagebehandlingar samt personlig coaching, med fokus på fysisk och mental välmående.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 235 137 kr | 2 217 099 kr | 1 208 908 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 95 002 kr | 147 871 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 371 044 kr | 925 667 kr | 434 658 kr |
| Övriga externa kostnader | 430 786 kr | 654 969 kr | 386 652 kr |
| Personalkostnader | 67 980 kr | 352 649 kr | 158 259 kr |
| Avskrivningar | 10 145 kr | 54 326 kr | 88 837 kr |
| Rörelseresultat | 355 182 kr | 304 740 kr | 288 371 kr |
| Ränteintäkter | 499 kr | 69 kr | 233 kr |
| Räntekostnader | 23 767 kr | 79 800 kr | 82 776 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 331 913 kr | 225 009 kr | 205 829 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Skatt | 69 038 kr | 47 141 kr | 43 402 kr |
| Årets resultat | 262 875 kr | 177 868 kr | 162 427 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 553 702 kr | 753 167 kr | 710 930 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 553 702 kr | 753 167 kr | 710 930 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 121 179 kr | 194 804 kr | 164 858 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 940 kr | 110 447 kr | 123 267 kr |
| Kassa och bank | 117 239 kr | 84 357 kr | 41 591 kr |
| Summa tillgångar | 674 881 kr | 947 971 kr | 875 788 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 287 875 kr | 443 743 kr | 574 170 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 240 875 kr | 386 743 kr |
| Årets resultat | 262 875 kr | 177 868 kr | 162 427 kr |
| Kortfristiga skulder | 386 368 kr | 173 766 kr | 27 006 kr |
| Leverantörsskulder | - | 0 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 69 038 kr | 116 179 kr | 27 006 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 317 330 kr | 57 587 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 674 881 kr | 947 971 kr | 875 788 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Herrljunga registrerades år 2023 och bedriver en restaurangverksamhet, , Torg- och marknadshandel med livsmedel och Byggande av bostadshus.
Företrädare
- Johannes Axel D (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 888 ent AB för organisationsnummer?
888 ent AB har organisationsnummer 559418-1736 (5594181736).
Var ligger 888 ent AB?
888 ent AB har sin registrerade adress Villagatan 4, 53460 Vedum.
Vilken bransch är 888 ent AB verksamt i?
888 ent AB är registrerat i branschen cateringverksamhet vid enskilda evenemang enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 888 ent AB?
888 ent AB hade en nettoomsättning på 1 208 908 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Herrljunga
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.