Om företaget
Kinneloa Records AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 30 procent till 262 000 kr räkenskapsåret 2025 (375 134 kr föregående år).
Intäkterna är lägre 2025 då färre musikproduktioner släppts.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kinneloa Records AB 262 000 kr och redovisade ett resultat på 73 987 kr. Rörelsemarginalen var 39,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,1 procent). Soliditeten var 7,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 194,7 procent, under branschens median (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,2 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 28,2 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 7,3 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 194,7 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 74,7 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -30,2 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 488 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 24 av 41 aktiebolag inom scenkonst med säte i Nacka.
- Plats 2 929 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 72 691 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 218 741 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -172,7 procent | 39,2 procent |
| Vinstmarginal | -164,2 procent | 28,2 procent |
| Soliditet | 1,8 procent | 7,3 procent |
| Kassalikviditet | 171,9 procent | 194,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2459,0 procent | 74,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -30,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hornsgatan 39A, 3 trc/o C/o Perera Karlsson
11849 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hornsgatan 39A, 3 tr som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Musikproduktion, artistutveckling, skivförsäljningen, skivbolag och musikförlagsverksamhet samt managementverksamhet för musikartister. Master rättigheter.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 375 134 kr | 261 829 kr |
| Övriga externa kostnader | 263 776 kr | 29 387 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -647 984 kr | 102 828 kr |
| Ränteintäkter | 1 861 kr | 3 226 kr |
| Räntekostnader | 30 147 kr | 32 067 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -615 976 kr | 73 987 kr |
| Årets resultat | -615 976 kr | 73 987 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 1 391 271 kr | 1 348 798 kr |
| Kortfristiga fordringar | 855 992 kr | 797 275 kr |
| Kassa och bank | 535 279 kr | 551 523 kr |
| Summa tillgångar | 1 391 271 kr | 1 348 798 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 25 050 kr | 99 037 kr |
| Aktiekapital | 25 050 kr | 25 050 kr |
| Balanserat resultat | 615 976 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -615 976 kr | 73 987 kr |
| Kortfristiga skulder | 809 381 kr | 692 921 kr |
| Leverantörsskulder | 33 091 kr | 1 963 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 557 430 kr | 579 831 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 391 271 kr | 1 348 798 kr |
Företrädare
- Dilani P
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kinneloa Records AB för organisationsnummer?
Kinneloa Records AB har organisationsnummer 559418-2015 (5594182015).
Var ligger Kinneloa Records AB?
Kinneloa Records AB har sin registrerade adress Hornsgatan 39A, 3 tr, 11849 Stockholm.
Vilken bransch är Kinneloa Records AB verksamt i?
Kinneloa Records AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kinneloa Records AB?
Kinneloa Records AB hade en nettoomsättning på 262 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.