Om företaget
Pomp Musique AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 64 procent till 3 403 245 kr räkenskapsåret 2025 (2 076 357 kr föregående år).
Bolaget har fått in fler uppdrag under året och har därmed ökat omsättningen.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pomp Musique AB 3 403 245 kr och redovisade ett resultat på 1 744 158 kr. Rörelsemarginalen var 64,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,1 procent). Soliditeten var 62,7 procent, under branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 530,4 procent, över branschens median (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 64,3 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 64,7 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 62,7 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 530,4 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 52,5 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 63,9 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 403 000 kr | 733 000 kr | 358 000 kr till 1 373 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 764 000 kr | 400 000 kr | 140 000 kr till 658 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 119 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 58 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 9 695 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 16 008 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 51 689 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 87,4 procent | 45,2 procent | 64,3 procent |
| Vinstmarginal | 87,6 procent | 47,9 procent | 64,7 procent |
| Soliditet | 51,6 procent | 53,0 procent | 62,7 procent |
| Kassalikviditet | 462,6 procent | 420,1 procent | 530,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,9 procent | 44,0 procent | 52,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,1 procent | 63,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 258 000 kr | 2 076 000 kr | 3 403 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 158 000 kr | 801 000 kr | 764 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Metargatan 7c/o c/o Povel Olsson
11666 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Metargatan 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva musikproduktion och komposition samt även tillhandahålla musikertjänster.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 258 201 kr | 2 076 357 kr | 3 403 245 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 457 kr | 3 493 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 12 173 kr | 33 275 kr | 33 885 kr |
| Övriga externa kostnader | 113 683 kr | 220 927 kr | 302 161 kr |
| Personalkostnader | 158 467 kr | 800 788 kr | 764 030 kr |
| Avskrivningar | 4 988 kr | 86 098 kr | 112 335 kr |
| Rörelseresultat | 1 974 347 kr | 938 365 kr | 2 189 594 kr |
| Ränteintäkter | 2 917 kr | 55 739 kr | 23 818 kr |
| Räntekostnader | 45 kr | -12 kr | 11 141 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 977 219 kr | 994 116 kr | 2 202 271 kr |
| Bokslutsdispositioner | -494 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 305 541 kr | 207 911 kr | 458 113 kr |
| Årets resultat | 1 177 678 kr | 786 205 kr | 1 744 158 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 294 312 kr | 470 589 kr | 358 254 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 294 312 kr | 470 589 kr | 358 254 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 038 710 kr | 2 898 264 kr | 4 933 736 kr |
| Kortfristiga fordringar | 838 047 kr | 86 178 kr | 603 411 kr |
| Kassa och bank | 1 200 663 kr | 2 812 086 kr | 2 830 325 kr |
| Summa tillgångar | 2 333 022 kr | 3 368 853 kr | 5 291 990 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 202 678 kr | 1 784 884 kr | 3 320 041 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 973 679 kr | 1 550 883 kr |
| Årets resultat | 1 177 678 kr | 786 205 kr | 1 744 158 kr |
| Obeskattade reserver | 494 000 kr | 494 000 kr | 494 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 440 751 kr | 689 877 kr | 930 278 kr |
| Leverantörsskulder | 5 466 kr | 22 163 kr | 10 177 kr |
| Skatteskulder | 305 541 kr | 535 286 kr | 690 284 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 124 244 kr | 126 928 kr | 202 483 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 333 022 kr | 3 368 853 kr | 5 291 990 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva musikproduktion och komposition samt även tillhandahålla musikertjänster.
Företrädare
- Povel O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pomp Musique AB för organisationsnummer?
Pomp Musique AB har organisationsnummer 559419-1461 (5594191461).
Var ligger Pomp Musique AB?
Pomp Musique AB har sin registrerade adress Metargatan 7, 11666 Stockholm.
Vilken bransch är Pomp Musique AB verksamt i?
Pomp Musique AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pomp Musique AB?
Pomp Musique AB hade en nettoomsättning på 3 403 245 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pomp Musique AB?
Pomp Musique AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Pomp Musique AB någon utdelning?
Styrelsen i Pomp Musique AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-01-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.