AmirRami AB
AmirRami AB har organisationsnummer 559420-1294 (5594201294)
Aktiebolag • Org.nr: 559420-1294
Om företaget
AmirRami AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Matfors. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 3 582 961 kr räkenskapsåret 2025 (3 779 355 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AmirRami AB 3 582 961 kr och redovisade ett resultat på 148 472 kr. Rörelsemarginalen var 4,6 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 71,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 83,0 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 71,5 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 83,0 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 24,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -5,2 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 791 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 25 av 62 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Sundsvall.
- Plats 377 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 1 013 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 49 448 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,2 procent | 14,5 procent | 4,6 procent |
| Vinstmarginal | 5,1 procent | 14,0 procent | 3,8 procent |
| Soliditet | 3,6 procent | 38,4 procent | 71,5 procent |
| Kassalikviditet | 13,0 procent | 28,7 procent | 83,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 52,5 procent | 88,8 procent | 24,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,4 procent | -5,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 173 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 401 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vallfartsvägen 886433 Matfors
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Vallfartsvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten bedriver snabbmat med hamburgare och grillkorv.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 520 135 kr | 3 779 355 kr | 3 582 961 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 308 kr | 1 269 kr |
| Övriga externa kostnader | 463 794 kr | 422 728 kr | 587 970 kr |
| Personalkostnader | 1 204 397 kr | 1 203 791 kr | 954 503 kr |
| Avskrivningar | 285 735 kr | 323 183 kr | 325 716 kr |
| Rörelseresultat | 181 550 kr | 548 003 kr | 166 065 kr |
| Ränteintäkter | - | 388 kr | 102 kr |
| Räntekostnader | 1 299 kr | 18 884 kr | 30 482 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 180 251 kr | 529 507 kr | 135 685 kr |
| Bokslutsdispositioner | -145 361 kr | 0 kr | 67 337 kr |
| Skatt | 7 296 kr | 111 627 kr | 54 550 kr |
| Årets resultat | 27 594 kr | 417 880 kr | 148 472 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 280 182 kr | 1 006 999 kr | 661 434 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 332 099 kr | 291 099 kr | 184 167 kr |
| Omsättningstillgångar | 161 757 kr | 216 814 kr | 204 695 kr |
| Varulager | 43 602 kr | 42 294 kr | 41 025 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 601 kr | 27 088 kr | 37 338 kr |
| Kassa och bank | 91 554 kr | 147 432 kr | 126 332 kr |
| Summa tillgångar | 1 441 939 kr | 1 223 813 kr | 866 129 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 52 594 kr | 470 474 kr | 618 946 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 27 594 kr | 445 474 kr |
| Årets resultat | 27 594 kr | 417 880 kr | 148 472 kr |
| Obeskattade reserver | 145 361 kr | 145 361 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 911 338 kr | 607 978 kr | 197 183 kr |
| Leverantörsskulder | 74 482 kr | 5 176 kr | 5 368 kr |
| Skatteskulder | - | 102 189 kr | 146 443 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 671 687 kr | 347 444 kr | 42 948 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 441 939 kr | 1 223 813 kr | 866 129 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamheten bedriver snabbmat med hamburgare och grillkorv. Företaget har sitt säte i SUNDSVALL
Företrädare
- Rami F M A
Undertecknad i MATFORS 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AmirRami AB för organisationsnummer?
AmirRami AB har organisationsnummer 559420-1294 (5594201294).
Var ligger AmirRami AB?
AmirRami AB har sin registrerade adress Vallfartsvägen 8, 86433 Matfors.
Vilken bransch är AmirRami AB verksamt i?
AmirRami AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AmirRami AB?
AmirRami AB hade en nettoomsättning på 3 582 961 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-01-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.