M Stadens Konsult & Förvaltning AB
M Stadens Konsult & Förvaltning AB har organisationsnummer 559420-2458 (5594202458)
Aktiebolag • Org.nr: 559420-2458
Om företaget
M Stadens Konsult & Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Höganäs. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 25 procent till 1 389 160 kr räkenskapsåret 2026 (1 115 199 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte M Stadens Konsult & Förvaltning AB 1 389 160 kr och redovisade ett resultat på 273 279 kr. Rörelsemarginalen var 24,7 procent, över branschens median (median 18,9 procent). Soliditeten var 64,1 procent, under branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 278,7 procent, under branschens median (median 336,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,7 procent | 18,9 procent | 6,6 procent till 35,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,8 procent | 20,0 procent | 7,2 procent till 37,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 64,1 procent | 65,8 procent | 47,2 procent till 84,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 278,7 procent | 336,6 procent | 201,8 procent till 714,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 81,5 procent | 25,3 procent | 4,7 procent till 56,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 24,6 procent | 1,0 procent | -11,4 procent till 13,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 614 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 7 av 26 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Höganäs.
- Plats 249 av 795 aktiebolag med säte i Höganäs.
- Plats 13 461 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 117 163 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,7 procent | 10,6 procent | 24,7 procent |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 10,6 procent | 24,8 procent |
| Soliditet | 36,4 procent | 59,3 procent | 64,1 procent |
| Kassalikviditet | 157,1 procent | 245,9 procent | 278,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,7 procent | 66,4 procent | 81,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 6,8 procent | 24,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bokvägen 326331 Höganäs
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, bokföring och deklarationer samt förvalta fastighet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 043 844 kr | 1 115 199 kr | 1 389 160 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 467 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 307 058 kr | 411 031 kr | 302 889 kr |
| Personalkostnader | 708 950 kr | 586 466 kr | 743 039 kr |
| Rörelseresultat | 27 837 kr | 118 169 kr | 343 232 kr |
| Ränteintäkter | 687 kr | 429 kr | 752 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | -67 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 28 523 kr | 118 665 kr | 343 984 kr |
| Skatt | 5 732 kr | 24 340 kr | 70 705 kr |
| Årets resultat | 22 791 kr | 94 325 kr | 273 279 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 131 466 kr | 239 528 kr | 523 070 kr |
| Kortfristiga fordringar | 87 791 kr | 96 651 kr | 252 534 kr |
| Kassa och bank | 43 675 kr | 142 877 kr | 270 536 kr |
| Summa tillgångar | 131 466 kr | 239 528 kr | 523 070 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 47 791 kr | 142 116 kr | 335 395 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 22 791 kr | 37 116 kr |
| Årets resultat | 22 791 kr | 94 325 kr | 273 279 kr |
| Kortfristiga skulder | 83 675 kr | 97 412 kr | 187 675 kr |
| Leverantörsskulder | 9 000 kr | 15 279 kr | 2 696 kr |
| Skatteskulder | -11 428 kr | -4 202 kr | 68 130 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 86 103 kr | 86 335 kr | 116 849 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 131 466 kr | 239 528 kr | 523 070 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamheten bedrivs som en redovisningsbyrå samt med en förvaltnings uppdrag för fastigheter.
Företrädare
- Mohamed H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M Stadens Konsult & Förvaltning AB för organisationsnummer?
M Stadens Konsult & Förvaltning AB har organisationsnummer 559420-2458 (5594202458).
Var ligger M Stadens Konsult & Förvaltning AB?
M Stadens Konsult & Förvaltning AB har sin registrerade adress Bokvägen 3, 26331 Höganäs.
Vilken bransch är M Stadens Konsult & Förvaltning AB verksamt i?
M Stadens Konsult & Förvaltning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M Stadens Konsult & Förvaltning AB?
M Stadens Konsult & Förvaltning AB hade en nettoomsättning på 1 389 160 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår M Stadens Konsult & Förvaltning AB någon utdelning?
Styrelsen i M Stadens Konsult & Förvaltning AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Höganäs
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-01-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.