Malo Consulting AB
Malo Consulting AB har organisationsnummer 559424-7206 (5594247206)
Aktiebolag • Org.nr: 559424-7206
Om företaget
Malo Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mora. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 31 procent till 2 685 934 kr räkenskapsåret 2025 (3 876 433 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Malo Consulting AB 2 685 934 kr och redovisade ett resultat på -34 143 kr. Rörelsemarginalen var -2,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 11,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 148,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,3 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,7 procent | 16,8 procent | 4,3 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 11,4 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 148,6 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -25,4 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -30,7 procent | 2,0 procent | -12,4 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 343 000 kr | 917 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 588 000 kr | 570 000 kr | 264 000 kr till 785 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 984 av 9 354 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 4 av 21 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Mora.
- Plats 143 av 621 aktiebolag med säte i Mora.
- Plats 1 939 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 64 322 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,2 procent | 8,9 procent | -2,3 procent |
| Vinstmarginal | 23,2 procent | 8,6 procent | -3,7 procent |
| Soliditet | 36,4 procent | 17,5 procent | 11,4 procent |
| Kassalikviditet | 199,1 procent | 142,7 procent | 148,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 72,1 procent | 46,9 procent | -25,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 656,7 procent | -30,7 procent |
| Omsättning per anställd | 512 000 kr | 1 938 000 kr | 1 343 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 135 000 kr | 593 000 kr | 588 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sars pers väg 11c/o c/o Maria Åbom
79291 Mora
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Sars pers väg 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis gällande ekonomi, logistik och personal, riktat främst mot restaurangbranschen, entreprenadföretag och advokatbyråer.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 512 291 kr | 3 876 433 kr | 2 685 934 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 108 771 kr | 529 919 kr | 376 816 kr |
| Övriga externa kostnader | 150 268 kr | 1 814 536 kr | 1 174 554 kr |
| Personalkostnader | 134 636 kr | 1 185 787 kr | 1 176 485 kr |
| Avskrivningar | - | - | 18 600 kr |
| Rörelseresultat | 118 616 kr | 346 191 kr | -60 521 kr |
| Ränteintäkter | - | 13 kr | 2 956 kr |
| Räntekostnader | 12 kr | 13 230 kr | 42 257 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 118 604 kr | 332 974 kr | -99 822 kr |
| Bokslutsdispositioner | -33 000 kr | -200 000 kr | 75 000 kr |
| Skatt | 21 022 kr | 53 856 kr | 9 321 kr |
| Årets resultat | 64 582 kr | 79 118 kr | -34 143 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 74 400 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 74 400 kr |
| Omsättningstillgångar | 246 311 kr | 964 150 kr | 1 105 107 kr |
| Varulager | - | - | 65 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 84 112 kr | 410 586 kr | 772 030 kr |
| Kassa och bank | 162 199 kr | 553 564 kr | 268 077 kr |
| Summa tillgångar | 246 311 kr | 964 150 kr | 1 179 507 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 89 582 kr | 168 700 kr | 134 557 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 64 582 kr | 143 700 kr |
| Årets resultat | 64 582 kr | 79 118 kr | -34 143 kr |
| Obeskattade reserver | 33 000 kr | 120 000 kr | 45 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 123 729 kr | 675 450 kr | 699 950 kr |
| Leverantörsskulder | 5 639 kr | 288 962 kr | 165 135 kr |
| Skatteskulder | 21 022 kr | 74 878 kr | 69 382 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 78 680 kr | 193 674 kr | 104 913 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 246 311 kr | 964 150 kr | 1 179 507 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget, med säte i Mora, startades 2023 och bedriver konsultverksamhet företrädesvis gällande ekonomi, logistik och personal, riktat främst mot restaurangbranschen, entreprenadföretag och advokatbyråer.
Företrädare
- Maria S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Malo Consulting AB för organisationsnummer?
Malo Consulting AB har organisationsnummer 559424-7206 (5594247206).
Var ligger Malo Consulting AB?
Malo Consulting AB har sin registrerade adress Sars pers väg 11, 79291 Mora.
Vilken bransch är Malo Consulting AB verksamt i?
Malo Consulting AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Malo Consulting AB?
Malo Consulting AB hade en nettoomsättning på 2 685 934 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Malo Consulting AB?
Malo Consulting AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mora
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-03-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.