Asrin Nord AB
Asrin Nord AB har organisationsnummer 559425-7213 (5594257213)
Aktiebolag • Org.nr: 559425-7213
Om företaget
Asrin Nord AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mora. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 49 procent till 1 834 205 kr räkenskapsåret 2025 (1 231 472 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Asrin Nord AB 1 834 205 kr och redovisade ett resultat på 39 194 kr. Rörelsemarginalen var 5,0 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var -19,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 21,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,0 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 2,1 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | -19,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 21,5 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 48,9 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 916 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 10 av 15 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Mora.
- Plats 204 av 621 aktiebolag med säte i Mora.
- Plats 2 666 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 92 196 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -6,0 procent | 5,0 procent |
| Vinstmarginal | - | -11,4 procent | 2,1 procent |
| Soliditet | -3,6 procent | -27,3 procent | -19,3 procent |
| Kassalikviditet | 100,9 procent | 29,2 procent | 21,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 48,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hantverkaregatan 7Ac/o C/o Ali Korkmaz
79231 Mora
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang- och pubverksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 1 231 472 kr | 1 834 205 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 1 700 kr | 198 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 769 kr | 636 322 kr | 901 605 kr |
| Övriga externa kostnader | 15 172 kr | 622 360 kr | 715 777 kr |
| Personalkostnader | 3 659 kr | 29 175 kr | 102 242 kr |
| Avskrivningar | 18 885 kr | 18 885 kr | 23 385 kr |
| Rörelseresultat | -38 485 kr | -73 570 kr | 91 394 kr |
| Ränteintäkter | - | 251 kr | 130 kr |
| Räntekostnader | - | 67 502 kr | 52 330 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -38 485 kr | -140 821 kr | 39 194 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -38 485 kr | -140 821 kr | 39 194 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 264 443 kr | 387 350 kr | 473 093 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 264 443 kr | 387 350 kr | 473 093 kr |
| Omsättningstillgångar | 112 573 kr | 178 209 kr | 124 791 kr |
| Varulager | 10 700 kr | 10 700 kr | 10 700 kr |
| Kortfristiga fordringar | 73 387 kr | 85 868 kr | 34 948 kr |
| Kassa och bank | 28 486 kr | 81 642 kr | 79 143 kr |
| Summa tillgångar | 377 016 kr | 565 559 kr | 597 884 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | -13 485 kr | -154 306 kr | -115 112 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -38 485 kr | -179 306 kr |
| Årets resultat | -38 485 kr | -140 821 kr | 39 194 kr |
| Kortfristiga skulder | 101 002 kr | 574 222 kr | 529 967 kr |
| Leverantörsskulder | 101 002 kr | 172 277 kr | 405 185 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 401 944 kr | 124 782 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 377 016 kr | 565 560 kr | 597 884 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva restaurang- och pubverksamhet.Bolaget har sitt säte i Mora kommun.
Företrädare
- Robin Ali K (styrelseledamot, verkställande direktör)
Undertecknad i Mora 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Asrin Nord AB för organisationsnummer?
Asrin Nord AB har organisationsnummer 559425-7213 (5594257213).
Var ligger Asrin Nord AB?
Asrin Nord AB har sin registrerade adress Hantverkaregatan 7A, 79231 Mora.
Vilken bransch är Asrin Nord AB verksamt i?
Asrin Nord AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Asrin Nord AB?
Asrin Nord AB hade en nettoomsättning på 1 834 205 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mora
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Arbetsställen
- 2
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-03-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.