The March Initiative AB
The March Initiative AB har organisationsnummer 559426-7253 (5594267253)
Aktiebolag • Org.nr: 559426-7253
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentTyresö
Om företaget
The March Initiative AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tyresö. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 21 procent till 371 942 kr räkenskapsåret 2025 (307 458 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte The March Initiative AB 371 942 kr och redovisade ett resultat på 102 433 kr. Rörelsemarginalen var 34,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,8 procent). Soliditeten var 65,0 procent, över branschens median (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 285,8 procent, över branschens median (median 165,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,7 procent | 3,8 procent | -6,4 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 34,7 procent | 3,4 procent | -6,7 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 65,0 procent | 54,5 procent | 20,0 procent till 86,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 285,8 procent | 165,4 procent | 63,4 procent till 439,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 67,8 procent | -1,2 procent | -52,7 procent till 32,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 21,0 procent | -3,5 procent | -41,5 procent till 38,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 969 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 188 av 512 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment med säte i Stockholm.
- Plats 38 000 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 67 954 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 204 433 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -26,4 procent | 9,6 procent | 34,7 procent |
| Vinstmarginal | -26,4 procent | 9,6 procent | 34,7 procent |
| Soliditet | 31,9 procent | 58,8 procent | 65,0 procent |
| Kassalikviditet | 146,8 procent | 242,7 procent | 285,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -148,0 procent | 58,7 procent | 67,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 172,4 procent | 21,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandvägen 713550 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av friluftsutrustning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 866 kr | 307 458 kr | 371 942 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 618 kr | 47 747 kr | 20 248 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 80 135 kr | 217 475 kr | 152 541 kr |
| Övriga externa kostnader | 74 123 kr | 108 322 kr | 110 549 kr |
| Rörelseresultat | -29 774 kr | 29 408 kr | 129 100 kr |
| Ränteintäkter | 4 kr | 41 kr | 13 kr |
| Räntekostnader | - | - | 88 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -29 770 kr | 29 449 kr | 129 025 kr |
| Skatt | - | 825 kr | 26 592 kr |
| Årets resultat | -29 770 kr | 28 624 kr | 102 433 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 63 065 kr | 82 884 kr | 232 513 kr |
| Kortfristiga fordringar | 7 693 kr | 3 700 kr | 8 535 kr |
| Kassa och bank | 55 372 kr | 79 184 kr | 223 978 kr |
| Summa tillgångar | 63 065 kr | 82 884 kr | 232 513 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 20 109 kr | 48 733 kr | 151 166 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 24 879 kr | -4 891 kr | 23 733 kr |
| Årets resultat | -29 770 kr | 28 624 kr | 102 433 kr |
| Kortfristiga skulder | 42 956 kr | 34 151 kr | 81 347 kr |
| Skatteskulder | - | 825 kr | 27 417 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 43 156 kr | 33 526 kr | 54 130 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 63 065 kr | 82 884 kr | 232 513 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver försäljning av kaffe, te, reklam- och friluftsprodukter samt specialiserad sjukvårdsutrustning i syfte att stötta Ukrainas befolkning. Bolagets företrädare köper nödvändig utrustning (till exempel sjukvårdsutrustning) för hela överskottet som verksamheten ger utan att några medel går till spillo till kostnader som kan undvikas. På så sätt kan all vinst bolaget kan generera utgöra stöd till Ukraina. Leveranserna utförs av bolagets egen personal hela vägen för att säkerställa att all hjälp når fram dit den gör som mest nytta.
Bolaget har haft en ökad omsättning även detta räkenskapsår, vilket har möjliggjort att man ytterligare kunnat intensifiera sin närvaro vid fronten i östra Ukraina och levererat ännu mera livsavgörande hjälpinsatser på plats hos de hårdast drabbade.
Företrädare
- Johan S (styrelsesuppleant)
- Tom S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har The March Initiative AB för organisationsnummer?
The March Initiative AB har organisationsnummer 559426-7253 (5594267253).
Var ligger The March Initiative AB?
The March Initiative AB har sin registrerade adress Sandvägen 7, 13550 Tyresö.
Vilken bransch är The March Initiative AB verksamt i?
The March Initiative AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter The March Initiative AB?
The March Initiative AB hade en nettoomsättning på 371 942 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-03-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.