Hummelsta Bygg & Rör AB

Hummelsta Bygg & Rör AB har organisationsnummer 559426-7691 (5594267691)

Aktiebolag • Org.nr: 559426-7691

Värme- och sanitetsarbetenEnköping

Aktivt företagVerksamt sedan 2023Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Hummelsta Bygg & Rör AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.

Ekonomi

2 305 793 krOmsättning▲ 1 procent
62 558 krÅrets resultat
1Antal anställda
15,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 1 procent till 2 305 793 kr räkenskapsåret 2025 (2 278 489 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Hummelsta Bygg & Rör AB 2 305 793 kr och redovisade ett resultat på 62 558 kr. Rörelsemarginalen var 16,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 15,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 110,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal16,5 procent6,7 procent1,1 procent till 15,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal16,5 procent6,6 procent0,8 procent till 15,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet15,3 procent48,3 procent29,6 procent till 69,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet110,0 procent208,3 procent135,6 procent till 356,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital39,2 procent21,8 procent1,1 procent till 51,2 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt1,2 procent2,2 procent-16,8 procent till 26,3 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd2 306 000 kr1 833 000 kr1 160 000 kr till 2 605 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd730 000 kr600 000 kr408 000 kr till 744 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 301 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
  • Plats 9 av 20 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Enköping.
  • Plats 304 av 1 361 aktiebolag med säte i Enköping.
  • Plats 2 325 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
  • Plats 74 198 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202320242025
Rörelsemarginal16,7 procent4,7 procent16,5 procent
Vinstmarginal16,6 procent4,6 procent16,5 procent
Soliditet7,8 procent20,8 procent15,3 procent
Kassalikviditet98,7 procent105,1 procent110,0 procent
Avkastning på eget kapital64,4 procent27,5 procent39,2 procent
Omsättningstillväxt-22,9 procent1,2 procent
Omsättning per anställd1 854 000 kr2 278 000 kr2 306 000 kr
Personalkostnad per anställd442 000 kr478 000 kr730 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Kornknarrsvägen 5
c/o c/o Daniel Lindgren
74593 Enköping

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Kornknarrsvägen 5 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva VVS-arbeten, byggnadsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202320242025
Nettoomsättning1 854 232 kr2 278 489 kr2 305 793 kr
Råvaror och förnödenheter334 132 kr283 433 kr1 005 609 kr
Övriga externa kostnader154 867 kr209 465 kr184 637 kr
Personalkostnader442 095 kr478 261 kr729 508 kr
Avskrivningar5 654 kr5 655 kr5 655 kr
Rörelseresultat309 610 kr106 955 kr380 384 kr
Ränteintäkter-883 kr601 kr
Räntekostnader1 983 kr2 260 kr1 447 kr
Resultat efter finansiella poster307 627 kr105 578 kr379 538 kr
Bokslutsdispositioner-250 000 kr-70 000 kr-300 000 kr
Skatt12 382 kr8 897 kr16 980 kr
Årets resultat45 245 kr26 681 kr62 558 kr

Balansräkning

Post202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar22 619 kr16 964 kr11 309 kr
Materiella anläggningstillgångar22 619 kr16 964 kr11 309 kr
Omsättningstillgångar878 082 kr448 749 kr1 033 270 kr
Varulager58 550 kr61 250 kr59 350 kr
Kortfristiga fordringar334 034 kr289 848 kr354 945 kr
Kassa och bank485 498 kr97 651 kr618 975 kr
Summa tillgångar900 701 kr465 713 kr1 044 579 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital70 245 kr96 926 kr159 484 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-45 245 kr71 926 kr
Årets resultat45 245 kr26 681 kr62 558 kr
Kortfristiga skulder830 456 kr368 787 kr885 095 kr
Leverantörsskulder199 192 kr56 473 kr266 037 kr
Övriga kortfristiga skulder73 698 kr44 037 kr146 281 kr
Summa eget kapital och skulder900 701 kr465 713 kr1 044 579 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver verksamhet inom bygg- och vvs till privatpersoner och som underentreprenör åt andra företag i branschen. Företaget är dotterföretag med D79 Invest AB som moderföretag. Företaget har sitt säte i Enköping.

Företrädare

  • Daniel L

Undertecknad i Enköping 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2023-03-17
Registrerat hos Bolagsverket
Hummelsta Bygg & Rör AB
2023-03-17
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Hummelsta Bygg & Rör AB för organisationsnummer?

Hummelsta Bygg & Rör AB har organisationsnummer 559426-7691 (5594267691).

Var ligger Hummelsta Bygg & Rör AB?

Hummelsta Bygg & Rör AB har sin registrerade adress Kornknarrsvägen 5, 74593 Enköping.

Vilken bransch är Hummelsta Bygg & Rör AB verksamt i?

Hummelsta Bygg & Rör AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Hummelsta Bygg & Rör AB?

Hummelsta Bygg & Rör AB hade en nettoomsättning på 2 305 793 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Hummelsta Bygg & Rör AB?

Hummelsta Bygg & Rör AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Enköping
Län
Uppsala län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2023-03-17
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar