Werendia AB
Werendia AB har organisationsnummer 559428-2419 (5594282419)
Aktiebolag • Org.nr: 559428-2419
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikTäby
Om företaget
Werendia AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 51 000 kr räkenskapsåret 2025 (56 250 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Werendia AB 51 000 kr och redovisade ett resultat på -26 557 kr. Soliditeten var 8,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 66,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,5 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 66,4 procent | 293,5 procent | 149,7 procent till 679,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1387,5 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 146 av 3 049 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 16 av 29 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Täby.
- Plats 2 505 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 86 669 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 259 891 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,3 procent | 69,4 procent | 8,5 procent |
| Kassalikviditet | 809,3 procent | 257,7 procent | 66,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,0 procent | -11,2 procent | -1387,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ingefasts väg 15c/o c/o Holmqvist
18776 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljningsuppdrag, konsulttjänster inom produktutveckling och marknadsföring, interims uppdrag samt förvalta fast egendom, äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 000 kr | 56 250 kr | 51 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 17 152 kr | 53 204 kr | 75 161 kr |
| Avskrivningar | 3 791 kr | 6 236 kr | 2 396 kr |
| Rörelseresultat | 8 557 kr | -3 190 kr | -26 557 kr |
| Räntekostnader | 170 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 8 387 kr | -3 190 kr | -26 557 kr |
| Skatt | 1 726 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 6 661 kr | -3 190 kr | -26 557 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 7 581 kr | 8 680 kr | 8 861 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 581 kr | 8 680 kr | 8 861 kr |
| Omsättningstillgångar | 27 475 kr | 32 340 kr | 13 737 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 1 000 kr |
| Kassa och bank | 27 475 kr | 32 340 kr | 12 737 kr |
| Summa tillgångar | 35 056 kr | 41 020 kr | 22 598 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 31 661 kr | 28 471 kr | 1 914 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 6 661 kr | 3 471 kr |
| Årets resultat | 6 661 kr | -3 190 kr | -26 557 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 395 kr | 12 549 kr | 20 684 kr |
| Leverantörsskulder | 639 kr | 1 025 kr | 3 826 kr |
| Skatteskulder | 2 756 kr | 11 524 kr | 16 858 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 35 056 kr | 41 020 kr | 22 598 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedrivet konsultverksamhet anvseende sourcing och produktutveckling inom FMCG. Bolaget har sitt säte i Täby Kommun.
Kontrollbalansräkning har upprättats och godkänts av styrelse den 6:e juni efter att värdering av företages framtida intjäningsmöjligheter har utvärderats har vi beslutat att inte likvidera bolaget
Företrädare
- Christian Sven Tommy H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Werendia AB för organisationsnummer?
Werendia AB har organisationsnummer 559428-2419 (5594282419).
Var ligger Werendia AB?
Werendia AB har sin registrerade adress Ingefasts väg 15, 18776 Täby.
Vilken bransch är Werendia AB verksamt i?
Werendia AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Werendia AB?
Werendia AB hade en nettoomsättning på 51 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-03-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.