Lykkekliniken AB
Lykkekliniken AB har organisationsnummer 559428-3581 (5594283581)
Aktiebolag • Org.nr: 559428-3581
Om företaget
Lykkekliniken AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundsvall. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som personaluthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78201). Sidoverksamheter inkluderar sjuksköterske- och barnmorskeverksamhet och annan övrig hälso- och sjukvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 1 565 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 637 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lykkekliniken AB 1 565 000 kr och redovisade ett resultat på 61 415 kr. Rörelsemarginalen var 6,0 procent, under branschens median (median 8,8 procent). Soliditeten var 23,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 123,6 procent, under branschens median (median 211,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,0 procent | 8,8 procent | 0,1 procent till 25,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,2 procent | 8,9 procent | 0,1 procent till 27,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 23,8 procent | 52,9 procent | 26,1 procent till 77,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 123,6 procent | 211,4 procent | 121,7 procent till 439,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 48,1 procent | 15,5 procent | -3,2 procent till 51,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,4 procent | -6,0 procent | -44,1 procent till 24,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 751 av 2 736 aktiebolag inom personaluthyrning.
- Plats 10 av 38 aktiebolag inom personaluthyrning med säte i Sundsvall.
- Plats 857 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 2 104 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 106 468 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,2 procent | 6,0 procent |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 5,2 procent |
| Soliditet | 16,0 procent | 23,8 procent |
| Kassalikviditet | 205,9 procent | 123,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,6 procent | 48,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -4,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Österro 12585752 Sundsvall
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Österro 125 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska med bred kompetens, stor erfarenhet och ödmjukhet erbjuda tjänster inom obstetrik och gynekologi med fokus på obstetriska ultraljud. En mottagning med hög kvalitet och tillgänglighet, som levererar en personcentrerad vård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 636 724 kr | 1 564 634 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 792 308 kr | 799 071 kr |
| Övriga externa kostnader | 678 951 kr | 572 870 kr |
| Personalkostnader | 30 840 kr | 32 776 kr |
| Avskrivningar | 65 878 kr | 65 727 kr |
| Rörelseresultat | 68 747 kr | 94 190 kr |
| Ränteintäkter | 21 kr | 56 kr |
| Räntekostnader | 37 277 kr | 13 280 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 31 491 kr | 80 966 kr |
| Skatt | 15 143 kr | 19 551 kr |
| Årets resultat | 16 349 kr | 61 415 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 133 910 kr | 132 457 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 133 910 kr | 132 457 kr |
| Omsättningstillgångar | 281 667 kr | 405 325 kr |
| Kortfristiga fordringar | 41 303 kr | 50 866 kr |
| Kassa och bank | 240 364 kr | 354 459 kr |
| Summa tillgångar | 415 577 kr | 537 781 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 66 349 kr | 127 764 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 16 349 kr |
| Årets resultat | 16 349 kr | 61 415 kr |
| Kortfristiga skulder | 136 828 kr | 328 017 kr |
| Leverantörsskulder | 50 178 kr | 239 205 kr |
| Skatteskulder | - | 8 232 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 180 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 415 577 kr | 537 781 kr |
Företrädare
- Anna S (styrelseledamot)
- Niklas S (styrelseledamot)
Undertecknad i Sundsvall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lykkekliniken AB för organisationsnummer?
Lykkekliniken AB har organisationsnummer 559428-3581 (5594283581).
Var ligger Lykkekliniken AB?
Lykkekliniken AB har sin registrerade adress Österro 125, 85752 Sundsvall.
Vilken bransch är Lykkekliniken AB verksamt i?
Lykkekliniken AB är registrerat i branschen personaluthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lykkekliniken AB?
Lykkekliniken AB hade en nettoomsättning på 1 565 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-03-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.