IM Industri AB
IM Industri AB har organisationsnummer 559428-7301 (5594287301)
Aktiebolag • Org.nr: 559428-7301
Om företaget
IM Industri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gällivare. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120). Företaget bedriver även verksamhet inom icke reguljär lufttransport av passagerare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 85 procent till 2 397 935 kr räkenskapsåret 2025 (1 297 248 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte IM Industri AB 2 397 935 kr och redovisade ett resultat på 468 551 kr. Rörelsemarginalen var 33,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 46,8 procent, under branschens median (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 306,6 procent, över branschens median (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,1 procent | 9,9 procent | 1,9 procent till 22,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 33,1 procent | 9,8 procent | 1,6 procent till 22,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 46,8 procent | 53,5 procent | 34,6 procent till 73,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 306,6 procent | 236,2 procent | 134,5 procent till 421,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 59,0 procent | 21,6 procent | 1,8 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 84,8 procent | 0,8 procent | -17,5 procent till 23,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 599 000 kr | 1 342 000 kr | 877 000 kr till 2 090 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 451 000 kr | 569 000 kr | 362 000 kr till 721 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 430 av 1 434 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
- Plats 14 av 37 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Gällivare.
- Plats 149 av 515 aktiebolag med säte i Gällivare.
- Plats 1 704 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 71 475 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 48,1 procent | 33,1 procent |
| Vinstmarginal | - | 48,1 procent | 33,1 procent |
| Soliditet | 71,7 procent | 50,2 procent | 46,8 procent |
| Kassalikviditet | 352,9 procent | 271,4 procent | 306,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 53,9 procent | 87,3 procent | 59,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 84,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 297 000 kr | 1 599 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 500 000 kr | 451 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sidensvansvägen 1598241 Gällivare
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom gruvindustrin och övrig industri, så som stål, trä och pappersindustri samt även bedriva reparationer och mekaniska arbeten. Företaget ska även ha försäljning och förmedling av helikoptertransporter, personaluthyrning inom helikopterbranschen.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 53 452 kr | 1 297 248 kr | 2 397 935 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 517 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 300 kr | 725 kr | 466 872 kr |
| Övriga externa kostnader | 16 270 kr | 140 073 kr | 343 291 kr |
| Personalkostnader | - | 500 408 kr | 676 845 kr |
| Avskrivningar | - | 31 512 kr | 118 347 kr |
| Rörelseresultat | 36 882 kr | 624 530 kr | 793 097 kr |
| Ränteintäkter | 1 kr | 40 kr | 19 kr |
| Räntekostnader | 44 kr | 56 kr | 300 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 36 839 kr | 624 514 kr | 792 816 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -156 000 kr | -200 000 kr |
| Skatt | 7 597 kr | 97 030 kr | 124 265 kr |
| Årets resultat | 29 242 kr | 371 484 kr | 468 551 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 126 048 kr | 441 878 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 126 048 kr | 441 878 kr |
| Omsättningstillgångar | 75 686 kr | 721 495 kr | 1 255 983 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 555 kr | 174 380 kr | 206 130 kr |
| Kassa och bank | 66 131 kr | 547 115 kr | 1 049 853 kr |
| Summa tillgångar | 75 686 kr | 847 543 kr | 1 697 861 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 54 242 kr | 425 726 kr | 794 277 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 29 242 kr | 300 726 kr |
| Årets resultat | 29 242 kr | 371 484 kr | 468 551 kr |
| Obeskattade reserver | - | 156 000 kr | 356 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 21 444 kr | 265 817 kr | 409 597 kr |
| Leverantörsskulder | - | 17 216 kr | 70 177 kr |
| Skatteskulder | - | 88 190 kr | 202 235 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 444 kr | 94 938 kr | 49 801 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 75 686 kr | 847 543 kr | 1 697 861 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva verksamhet inom gruvindustrin och övriga industri, så som stål, trä och pappersindustri. Företaget ska bedriva reparationer och mekaniska arbeten.
Bolagets omsättning har ökat under året tack vare ökad efterfrågan på företagets tjänster.
Företrädare
- Ville I (styrelseordförande)
- Axel I (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har IM Industri AB för organisationsnummer?
IM Industri AB har organisationsnummer 559428-7301 (5594287301).
Var ligger IM Industri AB?
IM Industri AB har sin registrerade adress Sidensvansvägen 15, 98241 Gällivare.
Vilken bransch är IM Industri AB verksamt i?
IM Industri AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter IM Industri AB?
IM Industri AB hade en nettoomsättning på 2 397 935 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har IM Industri AB?
IM Industri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår IM Industri AB någon utdelning?
Styrelsen i IM Industri AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gällivare
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-04-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.