Motorini AB
Motorini AB har organisationsnummer 559429-1162 (5594291162)
Aktiebolag • Org.nr: 559429-1162
Om företaget
Motorini AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eslöv. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 23 procent till 12 260 532 kr räkenskapsåret 2026 (9 983 159 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Motorini AB 12 260 532 kr och redovisade ett resultat på 199 603 kr. Rörelsemarginalen var 2,7 procent, över branschens median (median 2,3 procent). Soliditeten var 30,7 procent, under branschens median (median 46,7 procent). Kassalikviditeten var 63,0 procent, under branschens median (median 151,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,7 procent | 2,3 procent | -2,6 procent till 8,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 2,1 procent | -2,0 procent till 8,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 30,7 procent | 46,7 procent | 16,3 procent till 81,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 63,0 procent | 151,3 procent | 41,6 procent till 474,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,0 procent | 8,1 procent | -6,3 procent till 36,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,8 procent | 0,8 procent | -22,7 procent till 47,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 12 261 000 kr | 4 956 000 kr | 1 538 000 kr till 12 261 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 259 000 kr | 397 000 kr | 177 000 kr till 622 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 423 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 6 av 9 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Eslöv.
- Plats 50 av 779 aktiebolag med säte i Eslöv.
- Plats 1 749 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 16 283 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 4,5 procent | 2,7 procent |
| Vinstmarginal | - | 4,5 procent | 2,7 procent |
| Soliditet | 2,0 procent | 27,5 procent | 30,7 procent |
| Kassalikviditet | 15,3 procent | 51,3 procent | 63,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -148,4 procent | 97,3 procent | 35,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 22,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 12 261 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 259 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Traktorvägen 524138 Eslöv
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Traktorvägen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
företaget ska köpa och sälja bilar till framför allt privatpersoner i sin lokal som de delar med 1 annan bilfirma. Verksamheten ska hjälpa personer med att hitta ett prisvärt fordon.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -1 kr | 9 983 159 kr | 12 260 532 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 8 669 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 9 201 940 kr | 11 148 135 kr |
| Övriga externa kostnader | 14 935 kr | 340 479 kr | 512 830 kr |
| Personalkostnader | - | 199 kr | 259 275 kr |
| Rörelseresultat | -14 936 kr | 449 210 kr | 336 292 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 928 kr | 35 kr |
| Räntekostnader | - | 312 kr | 611 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -14 936 kr | 450 826 kr | 335 716 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -83 928 kr |
| Skatt | - | 90 779 kr | 52 185 kr |
| Årets resultat | -14 936 kr | 360 047 kr | 199 603 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 503 766 kr | 1 347 168 kr | 1 857 319 kr |
| Varulager | 428 000 kr | 846 400 kr | 1 098 500 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 733 kr | 82 001 kr | 77 008 kr |
| Kassa och bank | 72 033 kr | 418 767 kr | 681 811 kr |
| Summa tillgångar | 503 766 kr | 1 347 168 kr | 1 857 319 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 10 064 kr | 370 111 kr | 569 713 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -14 936 kr | 345 111 kr |
| Årets resultat | -14 936 kr | 360 047 kr | 199 603 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 83 928 kr |
| Kortfristiga skulder | 493 702 kr | 977 057 kr | 1 203 678 kr |
| Leverantörsskulder | 18 669 kr | 74 115 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 66 059 kr | 86 314 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 475 033 kr | 783 383 kr | 1 117 364 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 503 766 kr | 1 347 168 kr | 1 857 319 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Ibrahim A (styrelseledamot)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Motorini AB för organisationsnummer?
Motorini AB har organisationsnummer 559429-1162 (5594291162).
Var ligger Motorini AB?
Motorini AB har sin registrerade adress Traktorvägen 5, 24138 Eslöv.
Vilken bransch är Motorini AB verksamt i?
Motorini AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Motorini AB?
Motorini AB hade en nettoomsättning på 12 260 532 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Motorini AB?
Motorini AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eslöv
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-04-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.