Jarla Innovation AB
Jarla Innovation AB har organisationsnummer 559429-4240 (5594294240)
Aktiebolag • Org.nr: 559429-4240
Om företaget
Jarla Innovation AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 27 procent till 1 027 305 kr räkenskapsåret 2025 (811 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jarla Innovation AB 1 027 305 kr och redovisade ett resultat på 286 495 kr. Rörelsemarginalen var 47,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 52,4 procent, under branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 493,7 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,8 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 47,8 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,4 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 493,7 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 74,0 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 26,7 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 027 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 254 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 413 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 1 462 av 3 546 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 26 366 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 47 301 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 143 052 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,7 procent | 42,4 procent | 47,8 procent |
| Vinstmarginal | 18,7 procent | 42,5 procent | 47,8 procent |
| Soliditet | 82,5 procent | 47,5 procent | 52,4 procent |
| Kassalikviditet | 571,8 procent | 260,0 procent | 493,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 76,5 procent | 65,1 procent | 74,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 45,7 procent | 26,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | 811 000 kr | 1 027 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 394 000 kr | 254 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Melodislingan 42c/o c/o Johan Granström
11551 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Melodislingan 42 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet och produktutveckling inom IT-området exempelvis beträffande innovation, problemlösning, systemarkitektur, webbdesign, ledarskap och dokumentation samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 556 743 kr | 811 000 kr | 1 027 305 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 5 027 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 21 400 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 26 727 kr | 34 991 kr | 266 853 kr |
| Personalkostnader | 394 260 kr | 394 260 kr | 253 924 kr |
| Avskrivningar | - | - | 444 kr |
| Rörelseresultat | 104 051 kr | 343 960 kr | 491 554 kr |
| Ränteintäkter | - | 328 kr | 3 kr |
| Räntekostnader | - | 1 kr | 541 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 104 051 kr | 344 287 kr | 491 016 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -90 000 kr | -126 404 kr |
| Skatt | 22 569 kr | 55 659 kr | 78 117 kr |
| Årets resultat | 81 482 kr | 198 628 kr | 286 495 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 68 352 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 68 352 kr |
| Omsättningstillgångar | 129 051 kr | 641 986 kr | 671 323 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 257 kr | 300 637 kr | 51 662 kr |
| Kassa och bank | 123 794 kr | 341 349 kr | 619 661 kr |
| Summa tillgångar | 129 051 kr | 641 986 kr | 739 675 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 106 482 kr | 305 110 kr | 387 280 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 81 482 kr | 75 785 kr |
| Årets resultat | 81 482 kr | 198 628 kr | 286 495 kr |
| Obeskattade reserver | - | 90 000 kr | 216 404 kr |
| Kortfristiga skulder | 22 569 kr | 246 876 kr | 135 991 kr |
| Leverantörsskulder | - | 6 896 kr | 7 125 kr |
| Skatteskulder | 22 569 kr | 55 659 kr | 112 062 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 184 321 kr | 16 804 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 129 051 kr | 641 986 kr | 739 675 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Stockholm bedriver konsultverksamhet och produktutveckling inom IT-området exempelvis beträffande innovation, problemlösning, systemarkitektur, webbdesign, ledarskap och dokumentation.
Företrädare
- Johan Georg G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jarla Innovation AB för organisationsnummer?
Jarla Innovation AB har organisationsnummer 559429-4240 (5594294240).
Var ligger Jarla Innovation AB?
Jarla Innovation AB har sin registrerade adress Melodislingan 42, 11551 Stockholm.
Vilken bransch är Jarla Innovation AB verksamt i?
Jarla Innovation AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jarla Innovation AB?
Jarla Innovation AB hade en nettoomsättning på 1 027 305 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jarla Innovation AB?
Jarla Innovation AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Jarla Innovation AB någon utdelning?
Styrelsen i Jarla Innovation AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-04-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.